A televízió továbbra is kulcsfontosságú marad a médiamixben, ezért figyelembe véve a kereslet várható növekedését, a reklámkörnyezet minőségi javításának a fontosságát, további két számjegyű áremelést hajtunk végre – mondja Kosaras Klaudia. Az Atmedia kereskedelmi igazgatója szerint a Big Picture az évindító csúcstalálkozó, ekkor dördül el a startpisztoly, és ezek után hat hetük van, hogy lezárják a tárgyalásokat a következő évre vonatkozóan.
- Összességében milyen volt az idei év eddig a tévés piacon? Olyan amilyenre számítottatok? Vagy lehetett volna jobb is?
- Az első fél év várakozásainkon felül alakult, nagyon erős növekedést tapasztaltunk a költésekben. Az év második felére ez mérséklődött, viszont továbbra is pozitív a piaci helyzet – összességében reálértéken két számjegyű növekedésre számítunk éves szinten. Ehhez jelentősen hozzájárult, hogy a „hagyományos” megrendelések kezelése mellett az idén a labdarúgó-Eb és az olimpia reklámidejét is értékesítettük. Az Eb-csomagok a hivatalos szponzoroknak járó elővásárlási időszak lejárta után pillanatok alatt elkeltek, sőt sajnos az is előfordult, hogy valaki lemaradt. Az olimpia iránt is hatalmas volt az érdeklődés, bár ott a nem hivatalos szponzoroknak egy picit több idejük volt a megrendelés elküldésére.
- Erős az utolsó negyedév, ha jól sejtem. A MAKSZ már szeptemberben az Atmedia új publikációjában lévő szezonális indexekre utalva közleményt adott ki. Szóval milyen az utolsó három hónap?
- Az utolsó negyedév a hirdetők számára mindig kiemelt időszak, és az idén sincs ez másképp. A tavalyi év azonos időszaka nagyon erős volt, azokban a hónapokban extrém túlkereslettel szembesült a tévépiac. Ahhoz a magas volumenhez képest az idén nem lehettek két számjegyű növekedési várakozásaink a negyedik negyedévre. Ugyanakkor szükségesnek tartottuk a további áremelést az augusztus–decemberi időszakban, vagyis év közben módosítottuk a szezonindexeket. Fontos megjegyeznem, hogy ezeket még az adott hónap megrendelési határideje előtt bejelentettük, és nem havonta, hanem két nagy lépésben kommunikáltuk a változásokat. Így ezekkel az ügynökségek és a hirdetők előre tudtak tervezni, és nem a már megrendelt kampányokat kellett módosítaniuk, mint a market index esetén. Erre a lépésre a minőségi garanciák teljesítése miatt is szükség volt, hogy biztosítsuk a piac által régóta várt minőségibb reklámkörnyezetet. A másik szempontunk természetesen a megnövekedett kereslet biztos leszállítása volt. Régóta nem volt olyan negyedik negyedéves időszak a tévépiacon, hogy valamelyik hirdető ne találkozott volna alulszállítással. Az idei év az Atmedia csatornáin ilyen lesz: biztosan szállítjuk a kampányokat.
- A legjobban biztosan az érdekel most mindenkit a piacon, hogy mit terveztek 2025-ben. Már minden megvan részleteiben, vagy még alakulhat?
- Televíziós fronton továbbra is a kereslet növekedésével számolunk – de az ideihez képest szolidabb mértékben. Változás, hogy a lineáris kereskedelmi csatornákra fordított nézési idő 2,2 százalékot csökkent 2023 azonos időszakához képest, és ez jövőre tovább mérséklődhet. Ez a tendencia megegyezik az európai trendekkel, viszont Magyarország még így is az élmezőnyben van a lineáris tévénézésre fordított idő tekintetében. A televízió tehát továbbra is kulcsfontosságú marad a médiamixben, ezért figyelembe véve a kereslet várható növekedését, a lineáris trendet és a reklámkörnyezet minőségi javításának a fontosságát, további két számjegyű áremelést hajtunk végre. A tévés, a rádiós és a digitális portfóliónk is stabil, ebben továbbra sem lesz változás. Az idén elkezdtük a különböző CTV-inventoryk értékesítését is, ez a terület a jelenlegi piaci ismereteink szerint gyorsan fog nőni, és mi egyre több megoldást kínálunk a partnereinknek.
Simon Krisztián
Az interjú teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.