Kevesebb bírságot kell fizetni a megyei lapok piacának felosztásáért, a Mediaworks spórol sokat

Bírósági utasítás alapján a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) újraszámolta a megyei napilapok piacait felosztó regionális lapkiadókra 2014-ben kiszabott versenyfelügyeleti bírságot, 2,2 milliárd forint helyett 830 milliót kell csak fizetni, amivel a Mediaworks spórol sokat.

A nemzeti versenyhatóság 2014-ben összesen mintegy 2,2 milliárd forintos gigabírságot szabott ki a négy akkori legnagyobb hazai regionális lapkiadóra (Axel Springer, Russmedia, Lapcom Kiadó és Pannon Lapok), amiért a magyar piac felosztását célzó versenykorlátozó megállapodást kötöttek. A GVH döntése valamennyi vállalkozást a törvény szerint kiszabható maximális bírsággal sújtotta a közel tíz évig tartó kartellmegállapodás miatt.

A versenyhivatal döntésével szemben az érintett vállalkozások jogorvoslattal éltek, így az ügy az elmúlt évek során több bírósági fórumot is megjárt. A Fővárosi Törvényszék 2019. október 31-ei, jogerős ítéletével a bírságszámítás körében új eljárásra utasította a GVH-t, egyebekben helybenhagyta a versenyhatóság 2014. évi döntését – olvasható a versenyhatóság közleményében.

A versenyhatóság a megismételt eljárásában immár a jogorvoslati döntéseknek megfelelő, bíróság által megszabott módszerrel határozta meg a korábban kiszabott bírságösszegeket: a Fővárosi Törvényszék iránymutatásnak megfelelően nem a törvény által meghatározott lehetséges bírságmaximum összegéből indult ki. A számítás figyelembe vette azt is, hogy a Mediaworks Hungary Zrt. (mint a 2000 és 2010 közötti kartell valamennyi szereplőjének jogutódja) az eljárás során végig együttműködött a hatósággal: elismerte a megállapított tényállást, nem vitatta a bírságszámítást, lemondott a határozattal szembeni jogorvoslati jogáról, és vállalta, hogy visszavonja az üggyel kapcsolatos, továbbra is elbírálásra váró kúriai felülvizsgálati kérelmét.

A GVH emellett figyelembe vette a cég által bevezetett, jövőbeni hasonló jogsértések elkerülését célzó versenyjogi megfelelési programot, valamint a világjárvány hatásait a vállalkozás vonatkozásában. A megismételt eljárásban így összesen mintegy 830 millió forintos bírságot szabott ki a cégre.