
A gyerekek nyári szünideje amellett, hogy anyagilag is megterhelő a családok számára, a felügyelet megszervezésében is komoly kihívás elé állítja a szülőket. Sok családban ezért ebben az időszakban a nagyszülőkhöz fordulnak segítségért, de egyre többen vannak azok is, akik gyorshitel felvételében, vagy rokoni és baráti támogatásban gondolkodnak. Az Erste az otthoni munkavégzés lehetősége mellett azzal is segíti a kollégákat, hogy idén harmadával emelte a hozzájárulás összegét a gyerekek nyári táboroztatásának költségeihez.
A szülők jelentős részének (42 százalék) a gyermekek felügyeletének megszervezése jelenti a legfőbb problémát a nyáron – derül ki az Erste felméréséből. Sokan nehezen tudják ellátni a munkájukat (38 százalék), amíg otthon vannak a gyerekek, de a programokhoz szükséges anyagiak előteremtése, illetve ezek kitalálása és megszervezése is sokak számára okoz fejtörést (36 illetve 35 százalék). Mindössze tízből egy szülő mondta azt, hogy számára nem okoz nehézséget ez az időszak.
A nyári programok és táborok számottevő, és egyre nagyobb anyagi terhet jelentenek. A válaszadók nagy része (42 százalék) úgy véli, hogy a költségek idén valamelyest magasabbak lesznek, mint tavaly, a fővárosban élők körében pedig ez az arány még magasabb (57 százalék). Míg tavaly a válaszadók legnagyobb aránya (27 százalék) a várható költségeket 25 ezer és 50 ezer forint közé becsülte, idén már jóval kevesebben gondolják úgy, hogy ennyiből megússzák a nyári szünidőt (16 százalék). Ezzel szemben a 80 ezer és 100 ezer forint közötti összeget tavaly még csak 14 százalék jelölte meg, idén viszont ez az arány jelentősen, 21 százalékra emelkedett.
A nyári szünettel járó plusz kiadások kihívást jelentenek a családok számára. A válaszadók 39 százaléka szerint anyagilag kifejezetten megterhelő ez az időszak, és csupán 3 százalék válaszolta azt, hogy semmilyen problémát nem jelentenek számára a szünidő költségei. Az Erste tavalyi felmérésének eredményeihez hasonlóan idén is a válaszadók 40 százaléka tudatosan, időben félretesz és tartalékol a nyári táboroztatással kapcsolatban felmerülő költségek fedezésére. Ugyanakkor a gyorshitel felvételében gondolkodók aránya az előző évi 1-ről 5 százalékra, míg a rokonoktól és ismerősöktől kapott támogatás mértéke 11-ről 15 százalékra nőtt.
Korosztálytól függetlenül ezért sok családban a nagyszülők segítségére támaszkodnak ebben az időszakban (48 százalék), illetve jellemző megoldás még, hogy a szülők felosztják egymás között a gyerekek felügyeletét (39 százalék). Dobogós megoldás a napközis tábor (29 százalék), illetve minden negyedik válaszadó elhasználja a szabadságát ebben az időszakban (23 százalék). A drágább ottalvós táborokat viszont kevesebben választják (18 százalék).
A felmérés szerint a munkáltatók jellemzően nem törekszenek rá, hogy megkönnyítsék ezt a helyzetet, a válaszadók fele semmilyen támogatásra nem számíthat a munkahelyétől (48 százalék). A szülők 14 százaléka számolt be arról, hogy plusz szabadságot kap a nyári iskolai szünet idejére, 12 százalék beviheti gyermekét a munkahelyére, míg 11 százalék anyagi támogatást kap erre az időszakra. Tábort, nappali programot vagy felügyeletet a munkáltatók kevesebb mint tizede biztosít.
„Az Erste idén is hozzájárul a gyerekek nyári táborozásának költségeihez. A 15. életévüket még be nem töltő gyermekek után a pénzintézet minden dolgozója igénybe veheti a támogatást, amely bármely, a szülők által választott tábor díjához ad hozzájárulást. A közel 400 gyermek táboroztatását segítő támogatás összegét a bank idén harmadával megemelte. Emellett nagy segítséget jelent a nyári gyerekfelügyelet megtervezésében, hogy az Ersténél a home office aránya havi szinten 60 százalék, ami azt jelenti, hogy a legtöbb területen egy hónapban több mint két hetet dolgozhatnak otthonról a munkatársak. Mindezek mellett jól jöhetnek ilyenkor a bank lojalitás programjában, az Erste Care-ben adott extra szabadnapok, vagy hosszabb rekreációra fordítható 1, 2, 4 hetes plusz szabadságok is” – mondta el Mihók Krisztina, az Erste HR-vezetője.