Közel 120 milliós támogatást nyújtott a Médiatanács

Csaknem 120 millió forinttal támogatta a magyarországi közösségi médiaszolgáltatók műszaki fejlesztéseit a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa. A testület február 18-i ülésén nyertest hirdetett egy kisközösségi rádiós médiaszolgáltatási pályázati eljárásban, valamint televíziós reklámszpotok jogszerűségét is vizsgálta. Az NMHH ismét az egyik külföldi társhatósághoz fordult a klasszifikációs rendelkezések megsértése miatt.

Lezárta a magyarországi közösségi médiaszolgáltatási jogosultsággal rendelkező médiaszolgáltatók műszaki fejlesztéseinek támogatására meghirdetett KMUSZ2024 pályázati eljárás pályázati szakaszát a Médiatanács. A testület több mint 119 millió forinttal támogatta 40 médiaszolgáltató folyamatos működését.

Az egyedüli érvényes ajánlatot benyújtó Kun-Média Kft. lett a nyertese annak a pályázati eljárásnak, amelyet egy Karcag telephelyű kisközösségi rádiós médiaszolgáltatási lehetőség elvi használatára írt ki a Médiatanács. A pályáztatásra azért került sor, mert a Kun-Média Kft. Karcag 88,0 MHz kisközösségi rádiós médiaszolgáltatási jogosultsága 8 év után lejárt.

Megsértette a vállalt műsorstruktúrának megfelelő műsor sugárzására vonatkozó, valamint a közszolgálati műsorszámok bemutatására fordított műsoridő tekintetében előírt törvényi kötelezettségét a Karc FM Média Kft. a Debrecen 106.0 Hír FM állandó megnevezésű médiaszolgáltatás 2024. november 11–17. között sugárzott műsorával. A testület a médiaszolgáltót hetvenezer forint bírsággal sújtotta, emellett a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Eljárást indított a Médiatanács a Freedom Média PR és Kommunikációs Nonprofit Kft.-vel szemben annak érdekében, hogy megállapítsa, hogy a médiatartalom-szolgáltató a www.szabadpecs.hu oldalon elérhető, Szabad Pécs elnevezésű internetes sajtótermékben 2024. október 23-án, november 1-jén, 4-én, 7-én, 18-án és 21-én megjelent 17, különböző témájú cikk közzétételével megsértette-e a burkolt kereskedelmi közlemény közzétételét tiltó törvényi rendelkezést. Ugyancsak burkolt kereskedelmi közlemény közzétételének gyanúja miatt indított eljárást a testület a TV2 Zrt.-vel szemben a Tények december 13-án 17 óra 59 perces kezdettel sugárzott adásával kapcsolatban.

Nem indul ugyanakkor eljárás a TV2 Zrt.-vel szemben a 2024. december 16-án 6 óra 15 perces kezdettel közzétett Mokka című műsorszám miatt, amellyel kapcsolatban a bejelentő a gyermekek védelmére vonatkozó törvényi rendelkezések megsértését vetette fel. A kifogásolt műsorrészben a műsorvezetők a Dancing With the Stars ötödik évadának győztes párosával beszélgettek. A testület megállapította, hogy bár a műsorszám nem kifejezetten gyermekek számára készült, annak tartalma nem lépte túl a médiaszolgáltató által választott III. korhatári kategóriában elfogadható mértéket.

A Médiatanács több reklámszpot közzétételének jogszerűségét is vizsgálta a vonatkozó reklámszabályok és a klasszifikációs rendelkezések érvényesülése szempontjából. A testület megállapította, hogy mind az RTL állandó megnevezésű csatornán 2024. december 22-én közzétett RTL+ Premium-reklám, mind pedig a Magyar Mozi TV-n január 1-jén 20 óra 57 perckor közzétett csokoládéreklám közzététele jogszerű volt.

A TV2 csatornán 2024. december 23-án 21 óra 46 perces kezdettel sugárzott reklámblokkban közzétett Spar-reklámot tudatosan nem észlelhető kereskedelmi közleményként azonosította egy néző. A hatályos jogszabályi rendelkezések értelmében a médiatartalmakban közzétett kereskedelmi közlemények nem alkalmazhatnak tudatosan nem észlelhető technikákat. A testület megállapította, hogy a kereskedelmi közlemény hossza (1 másodperc) meghaladta a tudatos észleléséhez szükséges időtartamot, amit az is bizonyít, hogy a reklámmal kapcsolatban bejelentés érkezett. A Médiatanács minderre figyelemmel nem indított eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

Bejelentésre vizsgálta a hatóság a román joghatóság alá tartozó Mozi+ állandó megnevezésű médiaszolgáltatáson 2024. december 19-én 12 óra 30 pertől sugárzott Virítsd a lóvét! műsorszámot, amelyet a médiaszolgáltató tizenkét éven aluliak számára csak szülői engedéllyel vagy nagykorú felügyelete mellett ajánlott (AP) minősítéssel adott közre. A műsorszámot az abban megjelenített erőszakra tekintettel a magyar szabályozás szerint az V. korhatári kategóriába (tizennyolc éven aluliaknak nem ajánlott) kellett volna sorolni. A hatóság értesítette a román társhatóságot (CNA) a vélelmezett jogsértésről, egyúttal felkérte a szükséges intézkedések megtételére.