Közel félmilliárdos támogatás dokumentumfilmek készítésére

A sztálini-rákosi iskola brutális rendszeréről, 500 évvel a mohácsi tragédia után feltárt tömegsírok antropológiai vizsgálatáról, a felvidéki magyarság anyaországhoz való visszatérésének meghiúsulásáról és Boban Marković sikerhez vezető útjáról készül dokumentumfilm az NFI gyártási támogatásával. Ezek mellett még Bárány Dániel groteszk animációja is kap forrást. Az öt alkotás összesen 486,47 millió forintnyi támogatást kap.

A Magyarország a második hazám - Boban Marković portré című film bemutatja a balkáni rézfúvósok királya címre törő Boban Marković útját a világhírnévhez, melyben nagy szerep jut a szerb-magyar hagyománynak és barátságnak is. A dokumentumfilm rendezője Hevér Zoltán, gyártója a B&L Line, az NFI 259 millió forinttal támogatja a produkciót.

A kommunizmus gyermeke címmel készülő dramatizált dokumentumfilm fókuszában egy kisfiú, majd egy felnövekvő fiatalember Pfeiffer Ede János áll. Az ő 1958-ban Angliában megjelent azonos című naplóregénye alapján – részben fikciós jelenetekben ábrázolva - a sztálini-rákosi iskola brutális és erkölcstelen rendszerébe nyújt bepillantást a film egy diák szemszögéből, aki szarkasztikus humorral próbálja traumáit feldolgozni, mígnem az öngyilkosság szélére sodródik.

1956-ban fegyvert fog és részt vesz a totalitárius diktatúrát elsöprő forradalomban, melynek vérbefojtása után nyugatra menekül, ahol jeles tudós, író, politológus, egyetemi tanár, az Egyesült Államok elnöki szakértője lesz. A Harcsa Béla rendezésében készülő alkotás Pfeiffer Ede János nővére, Neszlényi Pfeiffer Judith narrációjában követi az életutat, aki maga is 56-os forradalmár, ma Kaliforniában élő zongoraművész, zeneszerző. A készítők 24.990.000 forintnyi támogatást kapnak.

A felvidéki magyarság közel húsz évig várt a napra, hogy újra Magyarországhoz tartozhasson, a magyar idők hat évét azonban megpecsételte a második világháború és az elvárásokat felváltotta a valóság. Laczkó Sándor dokumentumfilmje Érzelmek és valóság címmel készül, gyártó az Autentika Művészeti Műhely Alapítvány, az NFI 23.481.500 forinttal járul hozzá a produkció elkészítéséhez.

1526. augusztus 29. Mohácsnál a Magyar Királyság hadserege vereséget szenvedett a II. Szulejmán által vezetett seregtől. A magyar király életét vesztette, 2000 embert pedig brutális módon kivégeztek. A Mohács 500 című dokumentumfilmben 500 év után a feltárt tömegsírokból előkerült csontvázakat antropológusok, régészek vizsgálják. A koponyákból készült arcrekonstrukciókból életre keltett alakokat követi Kiss Stefán Mónika rendező-producer alkotása a csata előestéjétől egészen a tragikus végkifejletig. A dokumentumfilmet a Real Pictures Production készíti, az NFI 150 millió forintos támogatást nyújt.

Több fesztiválnyertes alkotását követően Toxic címmel készül Bárány Dániel új animációja. A groteszk szerzői rövidfilm főhőse egy huszonéves fiatalember, akinek nőkkel való kapcsolatára árnyékot vet halott anyjának nyomasztó emléke. Az NFI támogatás mértéke 29 millió forint.