Lehet zöldebb az informatika is

Az IT és a környezetvédelem csak látszólag összeegyeztethetetlen fogalmak: néhány egyszerű intézkedéssel ezen a területen is tehetünk a fenntartható jövőért.

„Mindannyian tudjuk, hogy az IT sajnos nem tartozik a környezetkímélő iparágak közé, azonban az informatikai tudatosság segíthet a költségek csökkentésében és irodánk zöldítésében” – hívja fel a figyelmet Berdó Attila, az IT Részleg Kft. vezetője és a KKV informatika-szakértője. „Sokan nem is gondolják, mennyi környezetkímélő lehetőség rejlik az informatikában. A legtöbb irodai zöldprogram is odáig jut el, hogy csökkentik a fűtésre fordított energiát, ledesítenek és kihasználják a természetes fényeket, ökotisztítószerekre váltanak, szelektíven gyűjtik a hulladékot, komposztálhatóra cserélik az eldobható műanyagokat, csökkentik a felhasznált papírmennyiséget és újrahasznosított papírra nyomtatnak” – folytatja.

Természetesen, ha mindannyian „csak” ennyit tennénk, már az is előrelépést jelentene. Azok számára azonban, akik nyitottak a témára, fontos, hogy világosan látszódjanak a következő lehetséges lépések és célok. A szakértő azt vallja, egy iroda akkor lehet igazán környezetbarát, ha a saját szakterületén mindenki kiveszi a részét a környezetvédelemből, és az alvállalkozók is ennek megfelelően tevékenykednek: akár proaktívan tanácsokkal látják el a partnereiket azzal kapcsolatban, milyen észszerű és kímélő újításokat vezethetnek be. A zöld IT azonban a hazai kis- és középvállalkozások esetében, mondhatni, elhanyagolt terület, sokan nem is tudják, milyen lehetőségeket rejt. Berdó Attila ezért a munkatársaival összegyűjtötte a legfontosabb és legkönnyebben kivitelezhető, akár otthoni környezetbe is adaptálható lépéseket:

1. Optimalizálás

A zöld IT egyik legfontosabb szabálya feltehetően a vezetőséget is meggyőzi majd: ez a túlméretezés elkerülése és az élettartam meghosszabbítása. Ne használjunk indokolatlanul nagy, drága vagy sok berendezést, és mielőtt egy eszközt leselejteznénk, nézzük meg, az mennyire bővíthető, szervizelhető! Sok esetben megoldás például a régi merevlemezeket SSD-kre cserélni, amellyel kitolható a számítógépek élettartama, és azok később kerülhetnek az e-szemétbe.

2. Fogyasztás

Megfontolandó tényező a használati szokások figyelembevétele, a készülékek áramfogyasztása, hatásfoka, várható élettartama a vásárláskor – hiszen csupán az informatikai eszközpark optimális összeállításával, helyes kiválasztásával akár több mint 30%-os fogyasztáscsökkentést lehet elérni. Legalább ennyire fontos a felesleges áramfelhasználás kérdése. Például sokan nem állítják alvó üzemmódba a számítógépeket, amíg ebédelni mennek vagy tárgyaláson vannak, pedig ezzel az egyszerű lépéssel évente kilowattokat spórolhatnak. Emellett ma már léteznek olyan hálózati elemek, amelyek használaton kívül lekapcsolják vagy takarékosabb állapotba „teszik magukat”. Az irodagépek esetében ugyanakkor elsősorban az alacsony ózonkibocsátás kérdéseiről érdemes tájékozódni.

3. Felhőszolgáltatások

A felhőszolgáltatások nagy szerverparkokban koncentrálódnak, amelyek hatékony és optimalizált, sok esetben zöldmódszerekkel, például kommunális hulladékból származó biogázból előállított energiával üzemelő környezetek. Ezért a levelezés- vagy az akár papírmentes irodai adminisztráció használata szintén környezetbarát megoldásnak mondható. Ezeknél a szolgáltatásoknál ráadásul nincs felesleges termékcsomagolás és -szállítás, hiszen minden, amit használunk, havi díjas formában vehető igénybe a felhőből.

Az ilyen technológiák által biztosított csoportmunka-lehetőségek és online meetingek, akár home office használata ráadásul a munkavégzés új dimenzióját jelentheti. Ha megteremtjük a munkatársainknak és partnereinknek azt, hogy bárhonnan a világból együtt tudjanak velünk működni, azzal nemcsak egy fenntartható jövő képét erősítjük, hanem működésünk ökológiai lábnyomát is csökkenthetjük.

4. Második élet

Ha eszközeink már nem képesek hatékony és gyors munkavégzésre és nem rotálhatók a vállalaton belül sem, a megfelelő adminisztráció után érdemes megvizsgálni egy „második élet” vagy az újrahasznosítás lehetőségeit. Lehet, hogy a mi feladatainkhoz már gyenge számítógép tanulási célokra még tökéletes, a régóta fiókban lapuló mobiltelefon leadásával, az elemek, akkumulátorok és egyéb veszélyes hulladékok gyűjtőhelyre szállításával új életet kezdhetnek a hasznosítható összetevőik. Az üres nyomtatótonerek beszámíttatása vagy utántöltése is említésre méltó lehetőség, utóbbi esetében azonban sajnos garanciavesztéssel számolhatunk.

5. Válasszuk a helyIT!

Amire sokan nem gondolnak az IT kapcsán, az az utazás. „Ha lehetséges, a távsegítség használatát javasoljuk. Az informatikus ilyenkor a gépünkre távolról csatlakozva segít a probléma megoldásában. Ugyanakkor a közelben dolgozó szakember utazása mindig gyorsabb és potenciálisan kevesebb károsanyag-kibocsátással jár, mintha egy messzi kerületből vagy mondjuk egy másik városból érkezne a megoldás” – hangsúlyozza Berdó Attila.

+1. Ökopapír

A natúr, környezetbarát irodai papírokat sokan nem szeretik, és vannak olyan munkafolyamatok, amelyekre sajnos jellemzően sötét színüknél fogva nem is a legmegfelelőbbek – ilyen például a szkennelés. Erre a feladatra megoldást jelenthetnek a 100%-ban újrahasznosított alapanyagból készülő, de más „újrapapíroknál” fehérebb termékek, vagy az olyan gyártók papírjai, amelyek vállalják, hogy a kivágott famennyiség többszörösét telepítik vissza.