Liptay Gabriella: Nem érdemes „csak” karrierben gondolkozni

Talán nem is érdemes „csak” karrierben gondolkozni, sokkal inkább a kiegyensúlyozott, értelmes célok által meghatározott felelős élet vagy életvezetés lehet a megoldás – véli Liptay Gabriella. A KPMG in Hungary marketing- és kommunikációs igazgatója a lapunknak adott interjúban beszélt a munka és magánélet egyensúlyának megteremtéséről és elárulta azt is, hogy a KPMG-nél mit tesznek annak érdekében, hogy a nők és férfiak egyenlő eséllyel induljanak neki a karrierépítésnek.

- Munkája során szembesült-e kihívásokkal pusztán azért, mert nő?

- Értelemszerűen nap mint nap sokrétű kihívásokkal szembesülök, de nem feltétlenül csak azért, mert nő vagyok. A startvonalnál azonban, ahogy ezt tudjuk a nemzetközi és hazai adatokból is, nagy egyenlőtlenségek vannak. Pályafutásom kezdetén, amikor főképp technológiai környezetben dolgoztam, előfordult, hogy témáim, a marketing és kommunikációs terület, ab ovo háttérbe szorultak. Ennek oka talán nem a nemek közötti egyenlőtlenségben gyökerezett, hanem inkább az akkori szakmai szempontok domináltak, megélni mégsem volt egyszerű.

- Női vezetőként mennyire nehéz a karrier és a magánélet egyensúlyát megteremteni?

- A karrier nálam kezdetektől az élet természetes és fontos, immanens része, ahogy a család is. Épp ezért az egyensúly vagy összhang megteremtése munkavállalóként, nőként, szülőként és vezetőként is egyaránt kihívást jelent – a mai napig. A családban közösen kialakított normák, a rugalmas tervezés, a racionalizált munkamegosztás sokat segítenek a mindennapokban, és el kell fogadni, hogy bizonyos esetekben ez lemondásokkal is járhat. Talán épp ezért is minden perc nagyrabecsült. Ugyanakkor a munkahelyi rugalmasság is nélkülözhetetlen ahhoz, hogy közelebb kerüljünk egy egyensúlyi állapothoz.

- Véleménye szerint Magyarországon mennyire egyenlőek a nők és a férfiak karrierépítési lehetőségei?

- A nők karrierépítési lehetőségei sok ok miatt (pl. kultúra, szokások, sztereotípiák) nem egyenlőek sem itthon, sem a világ sok részén. Így szerintem inkább arra érdemes törekedni, hogy az esélyek legyenek egyenlőek. A megvalósítás, az attitűd, az időzítés és az esetleges karrierhez vezető út lehet tehát teljesen egyedi, más-más mintázatú. Talán nem is érdemes „csak” karrierben gondolkozni, sokkal inkább a kiegyensúlyozott, értelmes célok által meghatározott felelős élet vagy életvezetés lehet a megoldás. Az a fontos, hogy az út kijelölése ne kényszerek által dominált környezetben történjen, és hogy legyen lehetőség akár menet közben is váltani.

- Szerinte mit lehetne tenni azért, hogy javuljon a helyzet?

- Az esélyegyenlőtlenségek csökkentése érdekében a vállalati szférának komoly szerepe lehet - a KPMG-ben mi ebben hiszünk, és naponta teszünk is érte. Számos kezdeményezésben és tevékenységben jelen vagyunk. Folyamatosan és elkötelezetten támogatjuk a női hálózatokat és közösségeket, ahol vezető- vagy pályájuk elején járó nők tapasztalatokat cserélhetnek, és támogathatják egymást. E szellemiség keretében például együtt működünk az Egyenlítő Alapítvánnyal (pl. vállalkozói programok, éves konferencia), a Nyitottak Vagyunk szervezettel, a HBLF Női fórumával és a HBLF Sokszínűsági Charta platformjain. Aktív részesei vagyunk ezen szervezetek mentorprogramjainak is. A KPMG a tudásmegosztással is élen jár: évente publikáljuk a Global Female Leaders Outlook felmérést, melynek keretében többszáz nemzetközi szintű női vezető gondolatait tesszük közzé. Büszkék vagyunk arra, hogy ily módon is hozzájárulhatunk a téma ismertebbé tételéhez.

- A KPMG-nél milyen a nemek aránya a közép- és felsővezetők körében?

- Szakmánk jó ideig inkább férfiarcú volt, de az elmúlt évtizedekben jelentős változások történtek. A globális vállalati stratégiánkban 2025-re vonatkozó célkitűzések között megfogalmaztuk, hogy vezetői szinten legalább 33 százalékos női reprezentációt érünk el és ügyelünk a megtartására is. Jelenleg a hazai vállalatnál ezt az arányt már most meghaladjuk, további célunk, hogy 40 százalékra emeljük és hosszútávon fenn is tartsuk. Ehhez olyan vállalati kultúrát alakítottunk ki, amely lehetővé teszi az esélyegyenlőséget. Odafigyelünk a női tehetségekre, mentorlására, a vezetői példaképekre.

- A cégénél van-e bármilyen program a nemek arányának kiegyensúlyozására, a nemek közti esélyegyenlőség megteremtésére, a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtésének segítésére?

- A női esélyegyenlőség melletti hosszútávú elköteleződésünk a vállalati felelősségvállalási stratégia egyik pillére. Az esélyegyenlőség fontosságát számos hazai tevékenységen és programon keresztül hangsúlyozzuk, tettekkel bizonyítva ezen elvek melletti elkötelezettségünket - vállalaton belül és kívül egyaránt. Álljon itt néhány példa: Sokszínűségi Munkacsoportot működtetünk, több mint 30 szuperaktív önkéntes kollégával, készítettünk és publikáltuk az úgynevezett IDE (Inclusion, Diversity, Equity) Kódexet, odafigyelünk a dolgozó, kisgyermekes szülőkre, a velük való folyamatos kapcsolattartás és a hozzájuk kapcsolódó aktivitások a Well-being stratégiánk részét képezik. Kollégáinknak lehetősége van a rugalmas munkaidőben való munkavégzésre a Working Parents program keretében fokozatos munkaidőkedvezményekkel és számos más módon segítjük a kismamákat és kispapákat a munkába való visszatérésre, továbbá, jónéhány kapcsolódó témában tartunk esélyegyenlőségi, szemléletformáló programokat, ilyen például: „Come as You are” kortárs művészeti kiállítás, amelyet 2024-ben is megszervezünk.