Nagy ára lehet annak, ha a kocsiban hagyjuk nyáron a notebookot: a kánikulában akár 60 Celsius-fok fölé forrósodó utas- és csomagtér, valamint a trükkös tolvajok is veszélyt jelenthetnek a készülékekre. Nem árt tudni: ha viszik a notebookot, akkor az ma már sokszor „adatvédelmi incidenst” is okoz, ami külön eljárást von maga után.
Feledékenységből, vagy mert a hőségben minél több holmitól szabadulna az ember, nyáron sokan hagyják a kocsiban még az értékes adatokat rejtő, drága notebookjukat is. Pedig ez rendkívül kockázatos. „Egyfelől azért, mert a nagy melegben hamar felforrósodik a csomag- és utastér, ami nem tesz jót az elektronikus készüléknek. Másfelől azért, mert sok trükkös tolvaj épít az emberek könnyelműségére” – figyelmeztet Berdó Attila, az IT Részleg Kft. vezetője és a kkv informatika-szakértője.
„A nyomozás adatai szerint két budapesti férfi Budapest V. kerületében három autót nyitott ki egy elektronikus blokkolóeszköz segítségével. Az elkövetők a gépjárművekből pénztárcát, táblagépet, kamerát, fényképezőgépet és műszaki cikkeket loptak” – csak egy hír a sok közül a rendőrség hivatalos oldaláról, amely jól mutatja: változatlanul „él” a blokkolásos módszer. Ennél a „trükknél” a tolvajok a kiszemelt áldozat közelében egy speciális elektronikus készülékkel blokkolják az autós távirányítóját, nem engedik, hogy az bezárja a kocsit. Majd amikor a tulajdonos eltávolodik az autótól abban a hiszemben, hogy zárva vannak az ajtók, akcióba lendülnek a tolvajok. Mivel nem kell feltörniük az autót, feltűnés nélkül, akár néhány másodperc alatt vihetik a kocsiból az értékeket. A módszer nem csak hatékonysága miatt veszélyes: mivel nincs betört ablak vagy felfeszített ajtó, az áldozatok sokszor csak órák múltán veszik észre a lopást, ráadásul a külsérelmi nyomok híján elbizonytalanodnak, hova lett a gépük, táskájuk, és sokáig arra gyanakodhatnak, maguk vesztették azt el.
Mi a teendő notebook-lopás esetén?
Fontos tudni, hogy az anyagi veszteség mellett informatikai, könyvelési továbbá jogi, adatvédelmi kérdések is felmerülhetnek notebooklopás esetén.
A lopásról feltétlenül értesíteni kell a rendőrséget, és ha munkahelyi, céges adatokat tartalmazó gépet vittek el, akkor a munkáltató HR-esét, valamint persze a rendszergazdát. Egyfelől azért, mert a biztonsági kódok megváltoztatásával megelőzhetők a további károk, adatlopások, másfelől pedig bizonyos gépek esetében lehet remény távolról meghatározni a notebook helyét, ami akár segítheti a rendőrség nyomozását.
Adatvédelmi incidens
Mindezen túl felmerülhet, hogy a lopással „adatvédelmi incidens” is történt. Erről az Általános adatvédelmi rendelet, más néven a GDPR, meghatározása alapján akkor beszélhetünk, ha az adatbiztonság olyan sérülése következhetett be, amely „a továbbított, tárolt vagy más módon kezelt személyes adatok véletlen vagy jogellenes megsemmisítését, elvesztését, megváltoztatását, jogosulatlan közlését vagy az azokhoz való jogosulatlan hozzáférést eredményezi”. Mivel az adatvédelmi incidenst be kell jelenteni a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak (NAIH), a lopás után fontos minél hamarabb adatvédelmi, informatikai és jogi szakértővel is egyeztetni. Ők segíthetnek eldönteni, hogy a lopás okozott-e adatvédelmi incidenst – ha például a gép megfelelő szoftveres vagy hardveres biztonsági rendszerrel volt ellátva, akkor nem feltétlenül keletkezik bejelentési kötelezettség.
Ami biztos: a nagy anyagi kár, a sok ügyintézés, a bosszúság és az adatvesztés miatti aggodalom elkerülhető, ha óvatosak vagyunk. A legjobb megelőzés, ha még néhány percre sem hagyunk az autóban drága gépet, fontos adatokat. Ha viszont mégis a kocsiban kell hagynunk az informatikai eszközeinket, akkor gondoskodjunk megfelelő adatvédelemről, ne hagyjuk látható helyen, és minden esetben győződjünk meg arról, hogy az autót tényleg bezárta-e a távirányító. Ha nem, akkor rögtön éljünk a gyanúval: valaki kiszemelte autónkat, értékeinket, adatainkat!