Négy apró lépéssel megnehezíthetjük a kiberbűnözők dolgát

cybersecurity-encrypted-padlock-getty-1079012962

Idén októberben 20. alkalommal rendezik meg a kiberbiztonsági tudatosság hónapját. A 2023-as téma - Biztonságos világunk – és a Sophos kiberbiztonsági vállalat arra ösztönöz mindenkit, hogy négy kulcsfontosságú intézkedést tegyen annak érdekében, hogy biztonságban maradjon az interneten

1. Erős jelszavak használata (és jelszókezelő)

A jelszavak ellopása továbbra is népszerű módja a bűnözőknek az illetéktelen hozzáférés megszerzésére. Ha erős és összetett jelszót választ, a hackerek nehezebben találják ki - nézze meg ezt a rövid videót, hogy megtudja, hogyan kell létrehozni egyet.

Emellett fontolja meg egy jelszókezelő használatát, amely képes tárolni, létrehozni és akár alkalmazni is a jelszavait - és megkönnyíti, hogy minden fiókjához különböző jelszavakat használjon.

2. Többfaktoros hitelesítés (MFA) bekapcsolása

Az MFA egy olyan biztonsági intézkedés, amely a jelszón túl további személyazonossági igazolást igényel a hozzáférés biztosításához. A további személyazonossági igazolások közé tartozhat az egyszeri jelszó, az arcfelismerés vagy az ujjlenyomat, amelyeket a hackerek sokkal nehezebben tudnak lemásolni. Ez megakadályozza, hogy illetéktelenek hozzáférjenek a rendszereihez (és a bennük található értékes adatokhoz).

3. Adathalász-támadások felismerése és bejelentése

Az év elején a Sophos megbízásából 3000 informatikai szakember körében független felmérés készült a kibernetikai frontvonalon szerzett tapasztalataikról. Ebből kiderült, hogy a zsarolóvírus-támadások 30%-ának az e-mail volt a kiváltó oka, és hogy az adathalászat a második helyen áll a 2023-ra vonatkozó legfontosabb biztonsági problémák listáján

Az adathalász e-mailek célja, hogy rávegyék Önt érzékeny információk felfedésére vagy olyan cselekedetekre, amelyek segítik a támadókat. Úgy gondolja, hogy észrevett egy adathalász e-mailt? Jelentse azonnal az informatikai csapatának! Ezzel segít másoknak is biztonságban maradni a hasonló kísérletektől.

4. A szoftver frissítése

A Sophos által 2022-ben vizsgált kiberincidensek vezető oka a javítatlan sebezhetőségek kihasználása volt. A frissítések naprakészen tartásával a szoftverek kevésbé sérülékenyek a rosszindulatú szereplők általi kihasználásra. A frissítések új/megnövelt funkciókat is hozzáadnak, és növelik a szoftver általános teljesítményét. Tehát... frissítsen most!

A kihasznált sebezhetőségek súlyos következményekkel járhatnak, ahogy azt a MOVEit Transfer (a fájlok tárolását és megosztását megkönnyítő rendszer) több millió felhasználója fedezte fel az év elején.

A fenti információkon kívül a Sophos összeállított egy hasznos tanácsokkal teli Kiberbiztonsági legjobb gyakorlatok eszköztárat, amely segít abban, hogy a bűnözők előtt járjon.

Az eszköztár lehetővé teszi, hogy:

Jobban megértse a kiberfenyegetettséget a világ több mint 3000 informatikai szakemberétől származó információk és meglátások segítségével.

Saját kiberbiztonsági incidensreakciótervet dolgozzon ki a támadások eszkalálódásának megelőzése érdekében.

Megtanulja, hogyan optimalizálhatja a végpontvédelmi platformját és a hálózati biztonsági csomagját a fejlett kiberfenyegetések, köztük a zsarolóvírusok megállítása érdekében.

Ezekkel az ismeretekkel felvértezve jobban fel lesz készülve a mai fejlett kiberfenyegetések elleni védekezésre.