Az Európai Bizottság ajánlást fogadott el a sport- és egyéb élő eseményekhez, mint például koncertekhez és színházi előadásokhoz kapcsolódó kereskedelmi célú online kalózkodás elleni küzdelemről. Ebben arra ösztönzi a tagállamokat, a nemzeti hatóságokat, a közvetítési jogok jogosultjait és a közvetítő szolgáltatásokat biztosítókat, hogy az alapvető jogokkal és a személyes adatok védelmére vonatkozó szabályokkal összhangban hatékony, kiegyensúlyozott és megfelelő intézkedéseket hozzanak a közvetítések engedély nélküli továbbközvetítése ellen.
Az ajánlás az online kalózkodás elleni küzdelem fokozásával hozzájárul az uniós sport- és a kreatív ágazatok versenyképességének megerősítéséhez – olvasható az erről szóló sajtóközleményben. A sport- és élő események hozzájárulnak a sokszínű európai kulturális színtér előmozdításához, összehozzák a polgárokat, és a közösséghez tartozás érzését nyújtják. Az ilyen események szervezése, valamint élő közvetítése jelentős beruházásokat igényel, ugyanakkor hozzájárul a gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez. Az engedély nélküli közvetítés az előadók, az élő és a sportesemények szervezői és közvetítői számára nagy mértékű jövedelemkiesést eredményez, és ezzel veszélyezteti az általuk kínált szolgáltatások életképességét.
Az ajánlás három fő területre összpontosít. Ezek közé tartozik az élő eseményekkel kapcsolatos bejelentések gyors kezelése: ezzel kapcsolatban az ajánlás a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályra építve annak fontosságát hangsúlyozza, hogy a tárhelyszolgáltatók sürgős lépéseket tegyenek a jogellenes közvetítés által okozott kár minimalizálása érdekében.
Az Európai Bizottság ajánlása a dinamikus tiltó intézkedések fontosságára is felhívja a figyelmet. Az ajánlás a szellemi tulajdonjogok érvényesítéséről szóló irányelvben biztosított jogorvoslati lehetőségek és néhány tagállam tapasztalatai alapján ösztönzi az élő eseményekkel kapcsolatban hozott blokkoló intézkedések alkalmazását, az élő sportesemények esetében pedig arra biztatja a tagállamokat, hogy azokon a területeken, ahol ez jelenleg nem lehetséges, a sportesemények szervezői számára biztosítsanak kereshetőségi jogot, hogy azok intézkedésért folyamodhassanak.
A harmadik fő terület pedig a kereskedelmi ajánlatok és figyelemfelkeltés. Az élő és sportesemények szervezőinek és közvetítőinek azt javasolja, hogy kereskedelmi ajánlataikat tegyék megfizethetőbbé és vonzóbbá, illetve az uniós végfelhasználók szélesebb köre számára elérhetővé. Felszólítja a tagállamokat, hogy hívják fel a felhasználók figyelmét a jogszerű ajánlatokra és az ilyen típusú tartalmak fogyasztására, valamint a végrehajtó hatóságok figyelmét a kalózkodás problémájára.
Végül az ajánlás kialakít egy erős nyomonkövetési rendszert a kalózkodás elleni küzdelemre gyakorolt hatások értékelésére és az esetleg szükséges további intézkedések mérlegelésére. Ezt a munkát a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontja (EUIPO Observatory) fogja segíteni, aminek keretein belül a hatékony nyomon követés érdekében világos fő teljesítménymutatókat hoznak létre.
Felmérik a hatásokat
A Bizottság az EUIPO Observatoryval együtt szorosan nyomon követi az ajánlás hatásait, már megkezdték az ehhez szükséges fő teljesítménymutatók létrehozását, amelyek nyár előtt lesznek véglegesítve. A nyomon követés tapasztalatai alapján a Bizottság 2025. november 17-ig értékelni fogja az ajánlásnak a sport- és egyéb élő események engedély nélküli továbbközvetítésére gyakorolt hatását. A Bizottság ugyaneddig a határidőig fogja értékelni a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály más jogi aktusokkal, többek között a szerzői jogi szabályozással való kölcsönhatását is. A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály végrehajtása fellendíti az online felületeken lévő jogszerűtlen tartalmak elleni szélesebb körű küzdelmet, és emellett jelentős hatással lesz a sport- és egyéb élő események engedély nélküli online továbbközvetítésére is.
Ezután a technológiai fejlődést és az értékesítési láncok és fogyasztási mintázatok fejlődését tekintetbe véve a Bizottság dönt arról, hogy szükség van-e további uniós szintű intézkedésekre.