Okosodnak az otthonok

Az otthoni okosmegoldások nálunk még nem terjedtek el széles körben, de a többség készül a változásra, és szeretne lakásában ilyen berendezéseket – derül ki a Fundamenta országos reprezentatív kutatásából. Az új technológiák beszerelésének költséghatékony módja a lakástakarék, hiszen az állami támogatással kiegészített, megspórolt összeg a legtöbb okosmegoldás beépítésére felhasználható.

A technológia fejlődésével lakásunkat is egyre okosabbá tehetjük: a hűtő- és fűtőrendszer automatizálásán, a nyílászárók és redőnyök működtetésén, valamint a világítás és riasztórendszer távoli elérésén keresztül számos megoldás áll rendelkezésre. Az integrált eszközök segítségével pedig nemcsak időt és energiát spórolhatunk meg, hanem rendszeres értesítéseket is kaphatunk, és bárhonnan ellenőrizhetjük, hogy minden rendben van-e. Az otthonunk működtetését szolgáló legkorszerűbb megoldások azonban még nem terjedtek el széles körben Magyarországon – derül ki a Fundamenta okosotthonokat vizsgáló országos reprezentatív kutatásából. Miközben a magyarok közel harmada (31%) rendelkezik okostévével vagy okos audiorendszerrel, kifejezetten lakáscélú okosmegoldásokról csak jóval kevesebben számoltak be. Tapasztalatok szerint otthonuk korszerűsítésekor már egyre többen gondolnak ezeknek az új technológiáknak a használatára, amelyek segítségével nemcsak kényelmesebb és biztonságosabb az élet, hanem sok esetben energiát, így pénzt is meg lehet spórolni. A Fundamenta szakértője szerint ráadásul nagy segítség, hogy a legtöbb okosotthon-megoldás az állami támogatással kiegészített lakástakarékból is megvalósítható.

Az automata fűtő- és hűtőrendszer a legelterjedtebb

Az otthonunk kényelmét szolgáló, beépített okosberendezések közül az automata, programozható hűtő- és fűtőrendszer a legelterjedtebb. A Fundamenta kutatása alapján ilyen megoldással a megkérdezettek 8 százaléka rendelkezik. Második helyen az automata, programozható kapuk, ajtók állnak (8%), holtversenyben a dobogó harmadik helyére pedig az automata, programozható világítás, valamint az okos kaputelefon került (3-3%). Automata redőnyökről, függönyről a megkérdezettek 1 százaléka tett említést.

A legtöbben a hűtés-fűtést modernizálnák otthonukban: 63 százalék jelezte, hogy szívesen felszereltetne ilyen funkciójú automata, programozható rendszert a jövőben. A vágyott okosmegoldások közül második helyen az automata programozható világítás, valamint a redőnyök, függönyök szerepeltek (55%). A harmadik leginkább preferált korszerűsítés a nyílászárókhoz és a kaputelefonhoz kapcsolódott (49%).

Kényelmes, távolról irányítható és energiatakarékos

A megkérdezettek közel fele számára az okosberendezések nyújtotta kényelem ezeknek az eszközöknek a legfőbb előnye, de a többség a távolról irányíthatóságot és az energiahatékonyságot is egyértelmű pozitívumként tartja számon. Azok, akiknek már van az otthonukban valamilyen okosberendezés, az átlagosnál magasabb arányban ismerik fel, hogy ezek az eszközök biztonságot is adnak (41% vs. 35%).

A Fundamenta szakértője szerint a lakástakarékból összegyűlt pénzt sokan használják felújításra, és az ehhez kapcsolódó okosmegoldások várhatóan egyre népszerűbbek lesznek. Az automata, programozható berendezések ugyanis nagyobb felújításoknál egyre kevésbé jelentenek majd kiugró tételt, és elterjedésükkel együtt egyre többen ismerik fel előnyeiket.