A futballtörténelem során még sosem történt olyan, mint az idei nyári átigazolási szezonban, hogy a világ két legjobb és legértékesebb játékosa, Messi és Cristiano Ronaldo egyszerre váltson klubot. Ráadásul az argentin világsztár ingyen költözött Barcelonából Párizsba.
Azt gondolhatnánk, hogy e két játékos klubváltása rekordot döntött az átigazolási piacon, ehhez képest – némi meglepetésre – a legnagyobb összeget az angol Jack Grealishért fizették ki, aki az Aston Villától került a Manchester Cityhez 117,5 millió euróért. Őt követte a belga Romelo Lukaku, akit a Chelsea 115 millióért szerzett meg az Inter től, majd Jadon Sancho, aki 85 millió euró fejében költözött a Manchester Unitedhez a Borussia Dortmundtól.
„Azt gondolom, hogy Grealisht ezzel a transzferrel igencsak felülértékelték, leginkább a magas marketingértéke növelte meg az érte adott összeget. A kinézete alapján mondhatnánk azt, hogy ő az új Beckham, csak nem olyan jó futballista, mint amilyen a korábbi Manchester játékos volt. Bár az angoloknál azt lehet érezni, hogy ha feltűnik egy angol, aki a Premier League-ben húzójátékos lehet, az nagyon felértékelődik, lásd Harry Kane-t vagy Harry Maguire-t” – mondta el Szabados Gábor sportközgazdász. Emellett – tette hozzá – ha a Manchester City meg akar venni valakit, akkor annak a játékosnak az ára egyből ugrik tíz százalékot.
Beszédes számok
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) számításai szerint az elmúlt évtizedben 48,5 milliárd dollárt költöttek a klubok átigazolásokra. Tíz évvel ezelőtt 2,85 milliárd dollárt szántak az egyesületek új játékosokra, a csúcs pedig 2019-ben volt 7,35 milliárddal. Részben a járvány következményeként ez az összeg tavaly 5,63 milliárdra esett vissza. Az átigazolási piac legnagyobb vesztesei az angol egyesületek voltak, amelyek a vizsgált tízéves periódusban 7,2 milliárd dollárt vesztettek a játékospiacon megköttetett üzletek során. Őket követik a kínaiak 1,5 milliárd dolláros veszteséggel, majd az olaszok (1,3 milliárd) és a németek (900 millió).
A vizsgált időszakban egyetlen olyan átigazolás volt, amelynél több mint 200 millió dollár cserélt gazdát: a továbbra is világrekordnak számító 263 milliót a Paris Saint-Germain fizette ki 2017-ben a Barcelonának a brazil Neymarért. Ekkor még azt gondolhattuk, hogy ha Messi valaha elhagyja a Barcát, akkor újabb rekordok dőlhetnek.
Ingyen világsztár
Sokáig volt arra esély, hogy a Barcelona valahogy meg tudja oldani, és Messi marad a katalán csapatnál, a PSG mégis lecsapott rá. Az ő esetében nem is annyira a klubváltás ténye a meglepő, hiszen már tavaly is felröppent a hír az átigazolásáról, hanem az, hogy a Barcelona képtelen volt pénzzé tenni a „koronaékszert”, hiszen az argentin sztár ingyen költözött Párizsba. A hírek szerint Messi egyszeri 25 millió eurós aláírási pénzt kapott, és évente ugyancsak 25 milliót keres majd. Ahhoz képest, hogy a Transfermarkt adatai szerint az argentin játékos értéke 80 millió euró, illetve ahhoz képest, hogy néhány éve 500 milliós árat emlegettek, a franciák igencsak jól jártak az átigazolással.
Kérdés, hogy ezzel a topligák között utolsóként számontartott francia bajnokság mennyit erősödött. „Azt szokták mondani, hogy a futball egy zéróösszegű játék, vagyis amit valaki az egyik oldalon veszít, a másik annyit nyer. Ez a klubváltás viszont egy negatív összegű játék volt, mert a spanyol labdarúgás többet veszített Messi távozásával, mint amennyit a francia nyer – nem beszélve arról, hogy néhány éve Cristiano Ronaldo is otthagyta a spanyol bajnokságot. A francia futball azzal nyert volna óriásit, ha Messi nem a PSG-be megy, ami nyilván abszurd, mert csak ők tudják megfizetni. Így is ők a legesélyesebbek a bajnokságban, így is mindenki az ő meccseiket akarja megnézni, vagyis ezzel a transzferrel nem keletkezett akkora hozzáadott érték. A szándék persze egyértelmű, a PSG azért igazolta le Messit, hogy Bajnokok Ligáját nyerjen” – tette hozzá Szabados Gábor.
Baross Gábor
Az összeállítás teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.