Rekordnyereség az OTP-nél

Az organikus növekedés rekorderedményeként rekordnyereséget ért el az OTP Bank a második negyedévben. A pénzintézet 90,9 milliárd forintos konszolidált adózás utáni eredményt ért el.

Az OTP Bankcsoport az elemzői várakozásokat jelentősen meghaladó, 89,5 milliárd forintos konszolidált adózott nyereséget ért el a második negyedévben, 38 százalékkal többet az előző negyedévinél, és 11 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.
Az első félévi adózott eredmény 154,5 milliárd forint volt az idén, ami 16 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Az elemzők előrejelzéséből képzett konszenzusos várakozás mintegy 81,6 milliárd forintos negyedévi adózott profit volt.

 

A bank jelentésében közölte: a konszolidált korrigált adózás utáni eredmény a második negyedévben 90,8 milliárd forint volt, ami 15 százalékkal haladja meg az előző negyedévit, 16 százalékkal az egy évvel korábbit. Az OTP csoport első félévi konszolidált korrigált adózott eredménye 170,1 milliárd forint, 17 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.

A csoport összes bevétele 219,9 milliárd forint volt a negyedévben, 7 százalékkal haladta meg az előző és 8 százalékkal az egy évvel korábbi negyedévét. A féléves bevételek egy év alatt 8 százalékkal, 426,2 milliárd forintra emelkedtek.

A működési kiadások a második negyedévben 121,3 milliárd forintot, az első félévben 234,8 milliárdot tettek ki, ami mindkét esetben éves alapon 13 százalékos növekedésnek felel meg. A kockázati költségek negyedéves összehasonlításban 60 százalékkal, 2,0 milliárd forintra nőttek a június végéig tartó időszakban, ez éves szinten 79 százalékos mérséklődés. Az első fél évben 85 százalékkal, 3,3 milliárd forintra estek vissza a bázisidőszakhoz képest.

Az eredménysorok éves alapú alakulásánál célszerű figyelembe venni, hogy a 2017 első fél évében a horvát Splitska banka esetében csak kéthavi eredmény-hozzájárulás jelentkezett, emellett az ukrán hrivnya, valamint az orosz rubel féléves átlagárfolyama a forinthoz képest 9, illetve 11,4 százalékkal gyengült egy év alatt.

A negyedéves konszolidált korrigált eredményhez a csoport magyarországi alaptevékenysége, az OTP Core 56,2 milliárd, a bolgár DSK Bank 12,8 milliárd, az orosz leányvállalat 5,6 milliárd, az ukrán 5,4 milliárd, a horvát pedig 4,5 milliárd forinttal járult hozzá. A szerb leányvállalat 0,9 milliárd forintos nyereséget, a montenegrói 0,6 milliárd forintos profitot, a szlovák érdekeltség 0,8 milliárd forintos veszteséget, a román bank 0,1 milliárd forintos veszteséget szenvedett el a második negyedévben.

Az OTP Core az első fél évében 95,4 milliárd forintos korrigált profitot ért el, amely 6 százalékkal meghaladja a bázisidőszakit. A féléves eredményben bekövetkezett javulás mögött a mérséklődő működési eredmény és a magasabb összegű pozitív kockázati költség álltak a jelentés szerint.

Csoportszinten a kamat és a nettó díjbevételek 7 és 6 százalékkal emelkedtek éves összehasonlításban a második negyedévben, míg az előző negyedévhez képest 2 és 14 százalékos volt a növekedés. A csoport mérlegfőösszege a negyedévben 5, éves összevetésben 17 százalékkal, 14 213,4 milliárd forintra nőtt. A hitelállomány 5 és 15 százalékkal, 7 737,8 milliárd forintra, a betéteké 1 és 14 százalékkal, 10 870,3 milliárd forintra gyarapodott.

A 90 napon túli késedelmes hitelek aránya 8,1 százalékra csökkent, a késedelmes hitelek állománya pedig a pénzintézet jelentése szerint mindössze 8,2 milliárd forinttal nőtt. A csoport közölte: a változatlanul kedvező makrogazdasági környezet egyik legkézzelfoghatóbb jele a kockázati profil folytatódó javulása.