A CBRE előzetes adatai szerint az európai ingatlanbefektetések összege elérte a 152 milliárd eurót 2022 első félévében, ami minden idők legerősebb első féléve. A kereskedelmi ingatlanbefektetések volumene 10 százalékkal nőtt 2021 első félévéhez képest, és meghaladta a 2018-as 151 milliárd eurós korábbi féléves rekordot.
Az első félév eredményéhez nagyban hozzájárult a rendkívül erős első negyedév (Q1), amikor a teljes befektetési volumen elérte a 84 milliárd eurót. Ez volt a második legerősebb első negyedév a 2020-as rekordot jelentő első negyedév után.
A második negyedév volumene 11 százalékot csökkent, így 68 milliárd euróval zárt, mivel a megnövekedett hitelköltségek és a gazdasági bizonytalanság lassította a beruházási tevékenységet. Az ingatlanok árazására világszerte hatással volt a magas infláció és a központi bankok kamatemelései. Az Európai Központi Bank (ECB) a jövő héten várhatóan 2011 óta először emelni fogja a kamatlábakat.
Ennek ellenére Írország (+47%) és Belgium (+134%) rekordot ért el a második negyedévben. Az írországi befektetési volument nagymértékben növelte az irodai, lakó- és ipari ingatlanokból álló Hibernia REIT portfóliója. Olaszország (+53%), Hollandia (+37%), Spanyolország (+44%) és Franciaország (+24%) szintén magasabb volument ért el a negyedév során.
A 2022 második negyedévével zárult 12 hónapban a befektetési volumen összesen 377 milliárd eurót tett ki. A legtöbb európai országban volumennövekedés volt tapasztalható ebben az időszakban. Az egyes szektorokat tekintve az európai irodai tevékenység 19 százalékkal nőtt 2022 első hat hónapjában. Az ipari és logisztikai tevékenységek 15 százalékkal növekedtek ugyanebben az időszakban, a lakóingatlanok volumene pedig 10 százalékkal csökkent. Az európai kiskereskedelmi volumenek 54 százalékkal nőttek, ami nagyrészt egy jelentős spanyolországi portfólióeladásnak köszönhető.
„2022 első féléve 560 millió euró értékű befektetést hozott a magyarországi piacra, ami megegyezik a tavalyi év első félévének értékével. A második negyedév volt az erősebb idén, de csupán technikai okok miatt, mivel egy nagy portfólióügylet ekkor zárt. Sajnos a háború és a szűkülő hitellehetőségek éreztetik a hatásukat: a januári várakozásunkkal szemben az idei év forgalma várhatóan nem haladja meg a tavalyi értéket. Ugyanakkor a befektetési paletta színesebb lett, az irodák aránya jelentősen csökkent a tavalyi 85 százalékos értékről, míg a logisztikai befektetések részaránya már az első félév során elérte a 25 százalékot” - fejtette ki a magyar piac vonatkozásában Borbély Gábor, a CBRE kutatási igazgatója.