Többen nézik a tévés reklámokat

Több tévénéző, jóval hosszabb képernyő előtt töltött idő, 10 százalékkal nagyobb elérésű reklámszpotok, minden más médiatípusnál jobb költséghatékonyság: rég volt ilyen kedvező együttállás a televíziós hirdetési piacon, ami most részben a koronavírus-járvány kapcsán kialakult helyzetnek is köszönhető. Azok a hirdetők, akik a gazdasági kihívások ellenére kihasználják ezt a mostani periódust, nagyot nyerhetnek, és széles tömegeket elérve elhúzhatnak a versenytársaik mellett – derül ki a TV2 Csoport elemzéséből, amit a Nielsen Közönségmérés adatai alapján készített.

Átlagosan 10 százalékkal több tévénézőt lehetett elérni egy televíziós reklámszpottal idén áprilisban a tavalyi év ugyanezen időszakához képest a 18-59 évesek körében, többek közt annak köszönhetően, hogy a koronavírus-járvány miatt jelentősen nőtt a teljes lakosság tévénézésre fordított ideje hazánkban – olvasható az elemzésben. Különösen délelőtt emelkedett a tévés reklámok elérése; reggel 6 és 12 óra között átlagosan a 18-59 éves célcsoport 29 százalékát érte el a tévé, ami 16 százalékos növekedést jelent tavaly áprilishoz képest.

Délután 12 és 18 óra között, valamint a késő esti órákban, éjjel 11 óra és hajnali 2 óra között szintén jelentős, 11 százalékos növekedés mérhető ebben az összehasonlításban. Mindez azt is eredményezi, hogy a tévés reklámoknak – amelyek az egy főre jutó költséget tekintve eddig is az egyik legköltséghatékonyabb hirdetési formának számítottak – tovább csökkent a fajlagos költsége.

„Rég nem látott kedvező együttállást tapasztalhatnak most az ügyfelek a televíziós hirdetési piacon: hatalmas tömegeket lehet magas minőségben, a korábbinál is költséghatékonyabban elérni, ráadásul mérsékelt reklámzaj mellett. Aki tehát most intenzíven hirdet a tévében, hatásosabban és hatékonyabban ki tud tűnni a tömegből – eljött a pillanat!” – összegzett Csikesz Erika, a TV2 Csoport értékesítési igazgatója. „A koronavírus által megváltozott médiafogyasztási szokások tulajdonképpen a televíziózás reneszánszát hozták el nekünk, hiszen a korábbinál jóval többen és többet tévéznek a magyarok, ráadásul a fiatalabb korosztályt is a tévéképernyő felé fordította ez az új helyzet. Ezek a körülmények tovább erősítették a televíziós hirdetések alapvetően is ismert előnyeit a többi hirdetési formához képest” – tette hozzá. A májusi trendek alapján, az enyhítésekkel párhuzamosan valamelyest mérséklődött az áprilisi csúcshoz képest a lakosság által a tévéképernyő előtt töltött idő, de még így is növekvő tendenciát látunk a tavalyi azonos időszakhoz képest.

A fiatalok is a tévé felé fordultak

A legfrissebb adatok szerint a teljes lakosság 16 százalékkal töltött több időt a tévéképernyők előtt idén áprilisban, mint a tavalyi év ugyanezen hónapjában: idén 311 perc volt az egy főre jutó tévénézési idő körükben a tavaly áprilisi 268 perchez képest. A 4-17 éves fiatalok tévénézésre fordított ideje nőtt meg a legnagyobb mértékben: ők az elmúlt hónapban 217 percet tévéztek, míg tavaly áprilisban 161 percet, ami 34,8 százalékos növekedést jelent. Különösen fontos ez a korosztály, hiszen ők már a hordozható okoseszközök világában nőttek fel, ugyanakkor most a járványügyi korlátozások hatására nagy számban fordultak a tévéhez. A 18-59 évesek körében a teljes lakossághoz hasonló mértékben, 15,6 százalékkal emelkedett tavaly áprilishoz képest a tévénézési idő: ők idén áprilisban 267 percet tévéztek naponta, míg tavaly 231 percet.

Mindez hatalmas lehetőséget nyújt azoknak a cégeknek, akik ebben a rendkívüli helyzetben proaktívak, fejlesztenek, befektetnek és kommunikálnak, a korábbi tapasztalatok alapján ugyanis az ilyen vállalatok adott esetben még piacot is nyerve megerősítik pozícióikat a megváltozott gazdasági környezetben. Az ő ideális hirdetési platformjuk lehet most a televízió.