Topsztorik a hazai médiapiacról

Media Signpost Shows Internet Television Newspapers Magazines And Radio

Az idei esztendő sem nélkülözte a váratlan eseményeket a hazai médiapiacon. A járványhelyzet nehéz helyzetbe hozott számos piaci szereplőt, új vezető érkezett a Mediaworks-höz, külföldön terjeszkedett a TV2, Vaszily Miklós beszállt az internetbe, Köves Slomó kiszállt a médiából, az Index szerkesztősége pedig teljesen lecserélődött.

 

Átmárkázási hullám a televízióknál

Az év meghatározó trendjének tűnik az átmárkázás a hazai televíziós piacon. Nem szokatlan, hogy egyes csatornákat olykor nemcsak tartalmukban, hanem nevükben is megújítanak, azonban az idén meglepően sok átnevezésre került sor.

A TV2 Csoport igyekszik minél több tematikus adójánál is megjeleníteni az anyacsatorna márkanevét. Így tavasszal a korábbi Humor+ a TV2 Comedy nevet vette fel, a Kiwi Tv nevű gyerekcsatornából TV2 Kids lett, az ősszel pedig a gasztronómiai tematikájú LiChi Tv-t keresztelték át TV2 Séfre. Utóbbinak ez már a harmadik elnevezése, mert eredetileg Chili Tv néven indult.

Az eddig FilmBox Plus nevű előfizetéses csatorna a FilmBox Stars nevet kapta, ami az átkeresztelésen kívül más változást nem hozott. Erre egyébként azért volt szükség, mert a FilmBox OTT-szolgáltatása a FilmBox+ névre vált, és kavarodásokat okozhatott volna a hasonló márkanév. Az Investigation Discovery is új elnevezést kapott az ősszel, már az ID márkát használják. December közepétől pedig a Paramount Channel is módosítja a nevét, méghozzá Paramount Networkre.

 

Külföldön terjeszkedett a TV2 Csoport

A TV2 Csoport felvásárolta Szlovénia harmadik legnagyobb televíziós társaságát, a Planet Tv-t. A vállalat ezt megelőzően a Telekom Slovenije érdekeltségébe tartozott. A Planet Tv-hez három általános tematikájú szórakoztató csatorna tartozik, ezek a Planet, a Planet 2 és a Planet Plus nevet viselik, a főműsoridős közönségarányuk pedig hat százalék körül alakul.

A társaság vezérigazgatójává Pavel Stanchevet nevezték ki, aki megtartotta a TV2 Csoportnál betöltött vezérigazgatói posztját is. Egyébként Stanchev 2013-tól egy éven át már egyszer betöltötte ugyanezt a pozíciót a szlovén médiavállalatnál. A vezérigazgató egy korábbi interjúban arról beszélt, elképzelhető, hogy a jövőben Budapesten gyárthatnak majd tartalmakat a szlovén televíziós érdekeltségük számára.

 

Vaszily Miklós beszállt az Indamediába

A TV2 Csoport igazgatósági elnökeként is ismert Vaszily Miklós márciusban megvásárolta az Indamedia Csoport 50 százalékos tulajdonrészét Oltyán Józseftől. Az online médiapiacon jelentős érdekeltségekkel rendelkező társaság másik tulajdonosa változatlanul Ziegler Gábor maradt.

Az Indamediához tartozik a Blog.hu, a Femina, a Dívány, a Napi.hu és a Totalcar is. November óta pedig már nemcsak a reklámfelületeit értékesítik az Indexnek és a Velvetnek, hanem a tulajdonosai is, hiszen az Index.hu Zrt. részvényeit visszavásárolták a Magyar Fejlődésért Alapítványtól.

 

Kiszállt a médiából az EMIH

Megvált minden médiapiaci érdekeltségétől a Köves Slomó vezette Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH). A Brit Media Kft.-n keresztül 2015-ben jelentek meg a médiában, és a céljuk az volt, hogy ennek révén szélesebb körhöz juttathassák el a számukra fontos társadalmi, kulturális üzeneteiket.

„Az elmúlt évek keserű tapasztalatai után fel kellett ismernünk, hogy a nyilvánosság politikai polarizáltsága és a hideg polgárháborús viszonyok miatt a helyzet egyelőre nem érett az általunk képviselt értékelvű megközelítésre” – indokolta Köves, hogy végül az idén miért döntöttek úgy, hogy kiszállnak minden médiás érdekeltségükből. Ez a 168 Órát és a Neokohn.hu-t érinti, ezenfelül kisebbségi részesedésük volt a Klubrádiót működtető cégben, valamint övék a Klubrádiónak helyet adó ingatlan is. Az érdekeltségeket a Pesti Hírlap tulajdonosaként ismert Milkovics Pál vette át.

 

Vezetőváltas a Mediaworks-nél

Április 15-én távozott a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány tulajdonában lévő Mediaworks Zrt. éléről Liszkay Gábor vezérigazgató. Lemondását azzal indokolta, hogy befejeződött a kiadóvállalat médiaportfóliójának kialakítása és a szervezeti, gazdasági integrációja.

A társaság vezérigazgatójává Szabó Lászlót nevezték ki. Az új Mediaworks-vezér az elmúlt években Magyarország washingtoni nagykövete volt, előtte pedig közel húsz évig nemzetközi gyógyszeripari vállalatoknál dolgozott. 2010-től a Teva Magyarország Zrt.-t vezette, 2014-től a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkár- és miniszterhelyettese volt. A nagyköveti posztot 2017 óta töltötte be.

 

Felállt az Index szerkesztősége

Július végén távozott az Index hírportál teljes szerkesztősége, miután a tulajdonos alapítványt képviselő Bodolai László menesztette Dull Szabolcs főszerkesztőt. Ezt a lépést a lap munkatársai a szerkesztőség munkájába való beavatkozásként értékelték. A felmondási idők lejártával szeptemberben a régi indexes stáb utolsó tagjai is távoztak a hírportáltól.

Az Index.hu Zrt. vezérigazgatójává és az Index főszerkesztőjévé Szombathy Pált nevezték ki, aki november végéig töltötte be ezt a posztot, az utódja pedig Fekete-Szalóky Zoltán lett. A régi indexes szerkesztőség jelentős része október 2-án Telex.hu néven indított hírportált, aminek költségét az olvasók támogatásából finanszírozták.

 

Heszler Róbert

A Marketing&Media magazin idei utolsó számában mintegy 40 hazai topvezető értékeli az idei évet, latolgatja, hogy mi várható 2021-ben illetve beszél ünnepi szokásairól. A Digitalstandon is elérhető lapszámban emellett összeállítások olvashatók 2020 jelentősebb történéseiről a hazai és nemzetközi médiapiacon, a digitális iparban, vagy éppen a márkák világában.