Annak ellenére, hogy egyre többet költenek informatikára, a kis- és közepes vállalatok (KKV-k) nincsenek felkészülve a növekedésből fakadó kiberbiztonsági kockázatokra – többek között ez derült ki az Analysys Mason elemzéséből, amit a Check Point Software Technologies tett közzé.
A felmérés szerint, miközben a KKV-k értik a technológiai befektetések szükségszerűségét, ami együtt jár a hibrid munkavégzés világának növekedésével, sajnálatos módon, sokan nem helyezik előtérbe a biztonság kérdését.
A kutatás alapján az elmúlt években a szervezetek jelentős része, köztük a KKV-k is, magukévá tették a felhő, a mobil és az SaaS (szoftver-mint-szolgáltatás) technológiákat. A pandémia előtti időszakkal összehasonlítva, az üzleti növekedés érdekében emelkedett az informatikai beruházások mértéke. A KKV-k elfogadták, hogy a hibrid munkavégzési modell megmarad, ennek megfelelően növelték befektetéseiket a távoli munkavégzést támogató technológiák és szolgáltatások terén.
Azonban az otthoni és irodai hozzáférési pontokat használó munkavégzés nyomán a támadási felület megnövekedett, aminek következtében megugrott a kibertámadások kockázata. Az ellátási láncokat érő támadásoknak az egész iparban tapasztalt megugrása során a kiberbűnözők egyre inkább a sérülékenyebb KKV-ket használják a nagyobb vállalatok rendszereibe való bejutáshoz. Ez szörnyű pusztítást okoz mind a KKV-knál, mind a velük kapcsolatban lévő nagyvállalatoknál.
A globálisan tapasztalható kiberbiztonsági szakemberhiány miatt a KKV-k számára komoly küzdelmet jelent kritikus kockázatot jelentő eszközeik megfelelő védelme – ezáltal egyre inkább célponttá válnak a kiberbűnözők szemében. A nagyobb vállalatok általában jelentősebb informatikai költségvetéssel és biztonsági erőforrásokkal bírnak, ennek megfelelően könnyebben rendezik soraikat a kibertámadások után. A KKV-k üzletmenetére egy kibertámadás végzetes csapást jelenthet. A felmérés szerint a KKV-k elleni kibertámadások két legnagyobb nehézséget okozó hatása a kieső bevétel (28%) és az ügyfelek bizalmának elvesztése (16%).