A tetőablakok piacán vezető Velux Cégcsoport, valamint az energiakezelés és az automatizáció terén végbemenő digitális átállásában érdekelt világvezető vállalat, a Schneider Electric a mai napon bejelentette partnerkapcsolatuk bővítését, amelynek célja, hogy lehetővé tegye a Velux Cégcsoport számára a karbonsemlegességi vállalásainak elérését 2030-ra. A vállalatok célja, hogy felgyorsítsák a teljes karbonsemlegesség megvalósítását, az éghajlatváltozást érintő, egyre inkább szükségessé váló, proaktív gondolkodás jegyében.
Míg a korábbi bejelentés értelmében a Schneider Electric csupán az RE100-as célkitűzések elérésében támogatta volna a Velux Cégcsoportot, 2023-ra 100%-ban átállítva a vállalatcsoportot a megújuló elektromos áram használatára, az új megállapodás következtében a Schneider Electric egy olyan zéró károsanyag-kibocsátást célzó, átfogó programcsomagot állít majd össze, amely a Velux Cégcsoport valamennyi gyára számára az energiahasználat csökkentése mellett, a megújuló energiakapacitás növelését kívánja előmozdítani.
A kibővített partnerség célja, hogy a Velux Cégcsoport 2030-ra 100%-ban karbonsemlegessé váljon, majd a cégcsoport fennállásának 100. évfordulójára 2041-ben elérje a teljes, történelmi karbonsemlegességet (1. és 2. számú célkitűzés). Az úttörő jellegű elköteleződés értelmében a cégcsoport nemcsak az eddigi, hanem a jövőbeni karbonlábnyomának méretét is csökkenteni kívánja, összhangban a Párizsi Egyezmény 1,5 °C-os forgatókönyvével, miközben a Természetvédelmi Világalap (WWF) erdővédelmi projektjeiben is világszerte szerepet vállal. A Velux Cégcsoport ugyanakkor azon is dolgozik, hogy 2030-ra teljes értéklánca mentén a felére csökkentse a szén-dioxid-kibocsátását (3. számú célkitűzés).
A hároméves partnerkapcsolati egyezmény hatálya a Velux Cégcsoport valamennyi telephelyére kiterjed. A Schneider Electric globális dekarbonizációs programcsomagjának részét képezi:
a Velux Cégcsoport valamennyi gyártelepének energetikai kiértékelése, majd az eredmények alapján egy karbonsemlegességet célzó program összeállítása és bevezetése;
a Velux Cégcsoport energetikai kiválósági programjának támogatása az ISO50001-es szabványnak megfelelően, az energiahatékonysági tevékenységek segítése, a helyszíni megújuló energiára épülő fűtés és energiakapacitás kiépítése a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetése jegyében;
az energiahasználat nyilvántartására és kielemzésére szolgáló globális felügyeleti rendszer bevezetése a Schneider Electric EcoStructure erőforrás-tanácsadó megoldásának használatával.
A Velux Cégcsoport elsődlegesen a két legtöbb energiával működő üzemében fogja mérni az akcióterv hatékonyságát; a németországi JTJ Sonneborn Industrie GmbH, valamit a lengyel NM Polska Sp. z.o.o. gyárakban. Ez a két telephely a Velux Cégcsoport energiafelhasználásának mintegy 25%-áért felelős. A helyszíneken jelentős beruházásokra lehet számítani; a zöld villamos energiával működő hőszivattyúk telepítésével vagy a helyszínen rendelkezésre álló tanúsított (FSC/PEFC) erdőkből származó fahulladék felhasználásával megvalósulhat a megújuló energiával működő fűtésrendszer kiépítése. A tervek szerint a Velux napelemmel működő berendezésekre is beruház majd, tovább javítva a telephelyek energiahatékonyságát, az ellátási rendszerek, a termelési folyamatok, továbbá az energiagazdálkodás optimalizálása révén.