Világszinten rekorderedményeket értek el tavaly a tőzsdei bevezetések (IPO). Magyarországon is jelentős növekedés mutatott a nyilvános piac 2021-ben. A kiszámíthatatlan piaci körülmények miatt azonban az idei év első negyedévében már kevesebb volt az IPO – mutat rá az EY legfrissebb jelentése.
Az elmúlt két évtized legerősebb bevételi eredményével indult idén januárban a globális IPO-szektor, ami március végére már visszaesést produkált. Az első három hónapban 321 ügylet valósult meg összesen 54,4 milliárd dollár értékben, ami 37 százalékos, illetve 51 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest.
„A negatív fordulatot több tényező is indokolja. Ezek közé tartoznak a geopolitikai feszültségek, a kiszámíthatatlan részvénypiaci mozgások vagy például a nyersanyag- és energiaárak emelkedésével kapcsolatos növekvő aggodalmak is. Ugyancsak hatással volt a kibocsátásokra az infláció, a kamatemelések, valamint a világjárvány kockázata” – hangsúlyozta Paulovits Márton, az EY felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója.
Az IT és a nyersanyagipari szektor egyaránt 58 ügylettel vezető helyet szerzett a tőzsdei bevezetések száma alapján világszinten az első negyedévben. A tranzakciók értékét tekintve a technológiai kibocsátásokat (összesen 9,9 milliárd dollár) megelőzte az energetikai ipar, hol az IPO-k együttesen több mint 12 milliárd dollár bevételt eredményeztek.
Magyarországon tovább erősödött a részvénypiac
Magyarországon a nyilvános piac enyhe növekedést mutatott 2021-ben, a piaci kapitalizáció teljes értéke 10 286 milliárd forint (~31 mrd USD) volt. Az átlagos napi forgalom 13 milliárd forintot tett ki. Összesen 21 prémium, 18 standard és 7 Xtend / T kategóriás tőzsdei részvény kibocsátó volt. Az év egyik meghatározó aktivitásának az AutoWallis autókereskedés és mobilitási szolgáltató nyilvános részvénykibocsátása számított, ahol a maximum 8 milliárd forintra tervezett jegyzés végösszegét 25 százalékkal 10 milliárd forintra emelték. A lakossági befektetések összértéke 2,5 milliárd forint, az intézményi befektetéseké 7,5 milliárd forint volt. A kibocsátó pénzügyi tanácsadójaként az EY működött közre.
„Tavaly látványos sikert értek el a kötvénykibocsátások és erősödést mutatott a részvénypiac is. Idén számos bizonytalansági tényezőt látunk a szektorokban, ami miatt a kibocsátásra készülő nemzetközi és hazai vállalatoknak alaposan meg kell fontolniuk, hogy döntésük miként hat ügyfeleikre, vásárlóikra és beszállítóira egyaránt. A társaságoknak továbbra is kihívást jelent a megfelelő időzítés és stratégia kialakítása, amiben nagy segítség lehet egy külső szakértő bevonása. Az EY évtizedek óta meghatározó szereplője a tranzakciós piacnak. Munkatársaink csak tavaly összesen 20 ügylet során nyújtottak értékelési, átvilágítási, és vezető tanácsadói szolgáltatásokat” – tette hozzá Paulovits Márton.