A 67. DOK Leipzig fesztiválon díjazták Csáki László animációs dokumentumfilmjét, a Kék Pelikant Németországban. A valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet a szabadságról és három jóbarátról, akik a kilencvenes években egy kék indigópapír segítségével hamisítottak nemzetközi vonatjegyeket. A Nemzeti Filmintézet által támogatott filmet már közel 25000-en látták moziban és még megtalálható a hazai filmszínházak műsorán.
Csáki László Kék Pelikan című alkotása nyerte a legjobb egész estés animációs filmnek járó Arany Galamb díjat a múlt héten Lipcsében megrendezett DOK Leipzig fesztiválon. „A film a fizikai, társadalmi és politikai korlátokon és határokon átívelő képzelőerőt testesíti meg. Az álmok hajszolásáról, a felfedezésről, a barátságról és a találékonyságról szól. Bár az álmaink valóra váltásának véleményünk szerint nem a jegyhamisítás a legjobb módja, kifejezetten nagyra értékeltük a történetmesélés módját, a vizuális nyelvet és mindenekelőtt azt a könnyed személyes és történelmi őszinteséget, amelyet a film magában hordoz” – indokolta a fesztivál zsűrije a döntését.
A lipcsei Dokumentum és Animációs Filmek Nemzetközi Fesztiválja a világ első, kifejezetten dokumentumfilmeknek és animációs filmeknek szentelt rendezvénye, amelyet 1955 óta minden ősszel megrendeznek egy héten át. A város több mozijában zajló fesztivál programját több mint 200 alkotás, köztük virtuális valóság filmek vetítése, továbbá panoráma szekció, külön programok és retrospektív vetítések gazdagítják. A hétvégén véget ért fesztivál díjátadó ünnepségén a kitüntetést személyesen vette át a Kék Pelikan rendezője, Csáki László, valamint Cui Sissy line producer és Ács Zsuzsanna, a film kifestője, valamint az élőszereplős részek szereplője – olvasható az NFI honlapján.
Az első magyar animációs dokumentumfilm, a hazai mozikban április elején bemutatott Kék Pelikan a ’90-es évek vonatjegyhamisítási botrányát szórakoztató formában feldolgozó, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli alkotás, amelyben a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók. A rendszerváltás utáni időszak megidézését olyan ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint például a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.
A Kék Pelikan világpremierje a Tallinn Black Nights Filmfesztiválon volt, azóta pedig olyan jelentős nemzetközi seregszemlékre kapott meghívást, mint az Annecy Fesztivál, a hsziani Selyemút Nemzetközi Film fesztivál, a torontói Hot Docs, vagy a kolozsvári Filmtettfeszt. Az alkotás szerepel az Európa Filmdíjért versenyző legjobb dokumentumfilmek rövidített listáján, korábban pedig díjazták Tel Avivban az Animix Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon, a pescarai Cartoons On The Bay Fesztiválon, a DocsBarcelona fesztiválon, a kassai IFF Art Film Festen és a zágrábi Animafesten, Poznanban az Animator Fesztiválon, legutóbb pedig a bukaresti Animest Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon.
A Kék Pelikan producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. Az alkotás a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment gyártásában készült Temple Réka szakmai támogatásával a Cinemon Entertainment koprodukciójában. A film forgalmazója a JUNO11 Distribution.