A régiónkban egyelőre még kiegészítő szolgáltatásként használt OTT megoldások egy évtizeden belül itt is beérhetnek, és megelőzhetik a hagyományos műsorterjesztési platformokat, részben az 5G technológia elterjedésének köszönhetően – többek között ezt a következtetést vonták le az európai műsorterjesztők és berendezésgyártók éves találkozójának (MBT) résztvevői a budapesti eseményen. Az Antenna Hungária által szervezett rendezvényen közel háromszáz hazai és külföldi szakember vett részt.
Sárecz Zsolt, az Antenna Hungária elnök-vezérigazgatója a nemzetközi szakembereknek szóló előadásában három nagyobb területet nevezett meg, mely a közeljövőben kihívásként tornyosul a szektor előtt: elsőként a hagyományos műsorszórás piacát kihívások elé állító vezetékes és vezeték nélküli szolgáltatókkal való éles versenyt. Másodsorban a szolgáltatóktól folyamatos alkalmazkodást és innovációt igénylő, generációnként folyamatosan változó tartalomfogyasztási szokásokat. Harmadikként pedig a gyorsuló ütemű technológiai fejlődést, hiszen az elmúlt években soha nem látott tempóban követik egymást az olyan, betűszavakkal is beszédesen leírható új megoldások, mint az 5G, IoT, a hibrid tévézés vagy az OTT.
A konferencián egyetértés mutatkozott abban, hogy a digitális tartalomszolgáltatótól a publikus interneten keresztül közvetlenül igénybe vett tartalmak (OTT) esetében a nyugati piacokra koncentráló árazás, a hagyományos tartalomfogyasztás népszerűsége, illetve a lokalizált tartalom alacsony volumene még fékezi régiónkban a gyors ütemű elterjedést. Ráadásul a hibrid megoldások és a tengerentúlinál jóval olcsóbb kábeltévés csomagok ideig-óráig még erős konkurenciát támasztanak az olyan óriásoknak, mint a Netflix, az Amazon vagy újabban a piacra szintén beszálló Disney. Az egyelőre még kiegészítő fogyasztásként alkalmazott OTT szolgáltatások viszont egy évtizeden belül itt is beérhetnek, előzhetnek. Sokat lendíthet az ügyön az 5G technológia ütemes elterjedése, ami a hagyományos műsorszóróknak fenyegetés és lehetőség egyaránt: technológiai oldalról maguk is komoly tényezővé válhatnak az OTT piacon.
Szintén fontos tényező lesz majd a Dolgok Internete (IoT), az infrastruktúra kiépítése legalábbis jó ütemben halad Európa- és világszerte, köszönhetően az erős – a mobilszolgáltatók által is ösztönzött – versenynek. A kihívást a hálózatok esetében is a nagy lefedettség, az alacsony fogyasztás és olcsó üzemeltetés, valamint a biztonság jelenti a szakemberek szerint. Szükség is van a fejlesztésre, lévén évente legalább négyszereződik a Dolgok Internetére kötött eszközök száma, és még mindig a valódi robbanás előtt vagyunk. Az okosváros (parkolás, világítás, közlekedés, stb.), okos járművek, okos háztartási eszközök, az okosmérés, a precíziós mezőgazdaság, az energia- és ipari termelés szenzorok milliárdjainak bekapcsolásával, nem mellékesen a hálózatot terhelő irdatlan adatmennyiséggel járhat a jövőben. Az Antenna Hungária adatai szerint világszerte kb. 14 milliárd hálózatra kapcsolt eszköznél járunk, és ez a szám folyamatosan növekszik.
A felszólaló magyar, régiós és nyugat-európai szakemberek országtól függetlenül egyetértettek abban, hogy a frekvenciagazdálkodás miatt is forrásigényes fejlesztésekre van szükség, hiszen az új digitális szolgáltatások javára mindenhol szűkül a felhasználható frekvenciatartomány. A hatékonyabb elérés érdekében számtalan technológiai megoldást tanulmányoztak és mutattak be az érintett országok műsorszóróinak és gyártóinak szakemberei.