A mozi él és élni akar

Konkurencia-e a streaming, mi vonzza az embereket a moziba 2022-ben és miért értékesebb a mozifilmek előtti reklámblokk? Többek között ez is kiderült a Business Lounge podcast április 12-ei adásából, melynek Kiss Zsuzsanna, a Cinema City médiaértékesítési igazgatója és Buda Andrea, a Cinema City PR- és marketing igazgatója voltak a vendégei. A podcast második részében pedig Takács Borbála, az Adevinta Hungary marketingigazgatója mesélt a használtcikk-piac jelenéről és a Jófogás.hu vevőinek motivációjáról.

Bármilyen interjúra megy, Buda Andreának rendszeresen nekiszegezik a kérdést, miszerint „haldoklik-e a mozi?”, szerencsére mindig azt válaszolhatja, hogy nem, hiszen párszor – a televízió, a DVD-lemezek megjelenésekor – már temették, mégis életben maradt. A covid járvány nekik sem kedvezett, de a számok azt mutatják, hogy kezdenek visszaállni a 2020-at megelőző időszakra, ehhez persze húzócímek, izgalmas kampányok szükségeltetnek.

A „streamingveszélyről” pedig azt gondolja, hogy „teljesen más az élmény, nem ugyanúgy készülsz rá, hiszen a mozi az otthonon kívüli szórakozási, filmnézési lehetőség”. A mozilátogatást az egy év alatt bemutatott új filmek száma erősen befolyásolja, erre nagyon jó példa az Avatar 2, amit több mint egymillióan néztek meg itthon a premier óta. A nagy filmek egyébként továbbra is moziban jelennek meg először, streamingre csak később kerülnek, ezért nem lehet konkurenciának tekinteni utóbbit. Sőt, ez jellemzően nagyobb bevételt hoz a cégeknek, mintha egyszerre jelent volna meg az adott produkció mindkét platformon.

„Az időablak nagyon fontos szempont, mert a hirdetőink a márkáikkal a filmeken keresztül érik el először a mozilátogatókat” – mondja Kiss Zsuzsanna. „A meghirdetett kezdési időpontban a nézők 89%-a már bent ül” – teszi hozzá, ami rendkívül fontos adat a hirdetők számára. A leggyakoribb reklámok ilyenkor a pénzügyi szektorhoz, autóiparhoz, és szórakoztató elektronikához kapcsolódnak, és érdekes módon a covid után megjelent egy új szektor – a streaming.

A podcastben szó esett még ezen kívül arról, hogy növeli-e a mozis reklám ázsióját, hogy a néző nem tud „elmenekülni” előle, hogy ha a streaming nem a mozizás konkurenciája, akkor mire tekint így az ipar és meddig lehet fejleszteni a moziélményt?

Az adás második, Zöldövezet című részében az Adevinta Hungary marketingigazgatójával, Takács Borbálával beszélgettek a műsorvezetők, aki elmesélte, mennyire sokféle rétegnek szól a Jófogás.hu. „Ott vannak, azok böngészni jönnek, azok is, akik számára a használtcikk vásárlás egyfajta fenntarthatóságtudatos kérdés, és azok is, akiknek anyagi szempontból jelent megoldást a használtcikkek adása, vétele” - mondja Takács. Tévhit tehát, hogy csak az vesz használtcikket, akinek nincsen pénze újra, sőt, „minden második ember kincskeresésként tekint a használtcikk adásvételre”. A Jófogás segít összekapcsolni különböző üzeneteket, például nem biztos, hogy az embernek a fenntarthatóságról rögtön az jut eszébe, hogy olyan terméket vegyen, amit nem kell újra legyártani, csomagolni, így ezzel is védi a Földet.

Mi állt a szlogenváltás mögött, hogy foglalkozik a Jófogás a vevőkkel és az eladókkal egyszerre és hogyan küzdenek a felelős állattartásért? Kiderül a teljes adásból, ami itt hallgatható meg.