A Super Bowl is megérzi a járványt

Bár a ViacomCBS hivatalosan is megerősítette, hogy sikerült eladni az összes reklámszpotot az idei Super Bowl tévés közvetítése alatt, a világ egyik legfontosabb tévés eseményét sem kerülte el a COVID-hatás. Több, korábban állandó szereplőnek számító márka hirdetése ezúttal elmarad és jóval tovább tartott feltölteni a reklámhelyeket, mint az elmúlt években.

Az 55. Super Bowlt február 7-én vasárnap rendezik a floridai Raymond James Stadiumban, ami egyben az egyik döntős, a Tampa Bay Buccaneers otthona is. A finálé másik résztvevője a Kansas City Chief lesz, és az esemény egyik sportszakmai érdekessége, hogy a Buccaneers-t az a Tom Brady irányítja, aki tavaly igazolt a csapathoz a New England Patriots-tól, amivel többször is bajnoki címet szerzett, és rögtön az első idényében új klubját is döntőbe vezette.

A Super Bowl azonban nem csak a sportvilág számára nagy esemény, de az egyik legfontosabb televíziós program is az Egyesült Államokban – illetve világszerte is rengeteg helyen élőben lehet követni -, és ennek megfelelően a reklámszakma is kiemelten foglalkozik vele. Az idei év azonban a jelek szerint jócskán eltér majd az eddigiektől, elsősorban a koronavírus-járvány miatt.

A USA Today érdeklődésére az eseményt közvetítő CBS megerősítette, hogy lényegében az összes reklámszpotot sikerült értékesíteni a mérkőzés alatt, arról egyelőre nem beszéltek, hogy a remélt, 5,5 millió dolláros összeget is sikerült elérni egy-egy félperces reklámért. Az pedig már korábban kiderült, hogy több márka, ami eddig stabil szereplője volt a Super Bowlos hirdetési blokkoknak, idén kimarad ebből.

Közéjük tartozik az ikonikus amerikai sörmárka, a Budweiser, illetve a Pepsi is. A USA Today összeállítása ugyanakkor megjegyzi, hogy bár ezek a brandek hiányoznak majd, a gyártóik nem maradnak ki teljesen a mini reklámfesztiválból, az Anheuser-Busch például Bud Light, míg a PepsiCo Mountain Dew hirdetéssel készül.

Az elmaradó hirdetők helyére pedig olyan márkák érkeznek, mint a járvány idején a házhozszállítással nagyra növő DoorDash, a Mercari, illetve a Vroom. A szakértők szerint egyébként krízis miatt kialakult gazdasági helyzetben nem lehet könnyű megmagyarázni a marketingeseknek a cégvezetésnek, illetve a részvényeseknek, hogy miért éri meg 5,5 millió dollárt költeni félperces tévés hirdetésre. Talán ez a bizonytalanság is szerepet játszott abban, hogy míg az előző Super Bowl esetében már az összecsapás előtt több mint két hónappal elkelt valamennyi reklámszpot, ezúttal viszont alig két héttel a meccs előtt sikerült ezt elérni. Az Ad Age elemzése szerint ugyanakkor még történhet változás, a lap szakértői úgy látják, ha kedvező ajánlatot kapnak a CBS-nél, még helyet tudnak csinálni néhány látványos hirdetésnek.