A többek közt a Dove, a Knorr, a Domestos és az Coccolino márkákról ismert Unilever bejelentette, hogy globálisan 100 millió euró (35,3 milliárd forint) értékű szappan-, fertőtlenítő-, és élelmiszeradományal támogatja a koronavírus (Covid-19) elleni küzdelmet. A vállalat ezen felül 500 millió eurót (176,5 milliárd forint) szabadít fel a kis- és középvállalati partnerei (beszállítók, kiskereskedők) számára azért, hogy ezzel segítse pénzügyi stabilitásuk megőrzését. A társaság jövedelempótlással segíti azokat az Unilever létesítményeiben dolgozók munkavállalókat – attól függetlenül, hogy a vállalat vagy partnercégek alkalmazottairól van szó –, akiknek a válság nyomán hirtelen veszélybe került a megélhetése.
A Magyarországon három üzemmel – a nyírbátori háztartásvegyipari gyárral, a röszkei Knorr élelmiszergyárral és a veszprémi Algida jégkrémgyárral – jelen lévő vállalat a globális támogatási program részeként számos szervezetet és nehéz helyzetben lévő közösséget termékadományokkal támogat.
- A hajléktalanok élelmezését – egy civil szervezeten keresztül – több ezer Knorr-termékkel segíti;
- időskorúakat ellátó intézményekhez 900 flakon, azaz közel 700 liter Domestost juttat el,
- egészségügyi intézmények számára több mint 1200 liter fertőtlenítő szert adományoz;
- a Domestos Iskolamosdó Felújítási Programban részt vevő 30 iskolához intézményenként több száz flakon Domestost és folyékony Baba szappant szállít ki; továbbá
- a nyírbátori önkormányzatnak és kormányhivatalnak is adományoz fertőtlenítő szereket.
A globálisan felajánlott 100 millió euró értékű szappan-, fertőtlenítő-, fehérítő- és élelmiszeradományból legalább 50 milliárd eurónyi mennyiség jut a Világgazdasági Fórum által létrehozott COVID Action Platformnak, amely a vészhelyzettel küzdő globális egészségügyi szervezeteket támogatja. Az Unilever mindemellett a termelés átszervezésével fokozza a kórházakban, iskolákban és egyéb intézményekben használatos fertőtlenítőszerek gyártását. Az Unilever a helyi közösségeket termékadományozással, kézmosás-oktatási programokkal, partnerségekkel támogatja az illetékes egészségügyi hatóságok és civil szervezetek bevonásával.
Az Unilever további 500 millió eurót ajánl fel kiterjesztett értékláncának nehéz helyzetbe került szereplőinek. Ez azt jelenti, hogy a legsérülékenyebb kis- és középvállalati beszállítóinak pénzügyi likviditását a számlák határidő előtti kiegyenlítésével támogatja, míg azon kiválasztott kiskereskedelmi kisvállalkozások számára, amelyek megélhetése az Unilevertől függ, a halasztott fizetés meghosszabbítását ajánlja fel, hogy elkerülhetőek legyenek a létszámleépítések. Az Unilever legfeljebb háromhavi időtartamra azt is vállalta, hogy azok számára, akik a részpiacok összeomlása, vagy a feladatvégzésük ellehetetlenülése miatt a keresetük hirtelen visszaesésével szembesülnének, jövedelempótlást biztosít. Ez vonatkozik az Unilever alkalmazottain túl a partnerek alkalmazásában álló, de az Unilever létesítményeiben dolgozókra is, akár teljes, akár részmunkaidőben dolgoznak. Azok élhetnek ezzel a lehetőséggel, akik a jövedelemkiesésük okán nem nem kapnak hasonló támogatást az államtól vagy a saját, közvetlen munkaadójuktól.
„Mélységesen elszomorít bennünket az, hogy a koronavírus mindenütt milyen szörnyű hatással van az emberek életére és megélhetésére. A világ az utóbbi évtizedek legnagyobb próbatételével áll szemben. Az Unilever csapata egészen hihetetlen erőfeszítéseket tesz, különösen azok, akik a működésünk frontvonalában, a gyárakban, a disztribúciós központokban és az üzletekben dolgoznak” – mondta Alan Jope, az Unilever elnök-vezérigazgatója.
„Reméljük, hogy a 100 millió euró értékű szappan-, fertőtlenítő-, fehérítő- és élelmiszeradományunk érdemben hozzájárul az emberek életének védelméhez, dolgozóink jövedelmének és állásának megóvása pedig megnyugvást ad az érintetteknek ezekben a nehéz időkben. Vállalatunk erős pénzügyi helyzete azt jelenti, hogy megadhatjuk és meg is kell adnunk ezt a kiegészítő támogatást.”