Rekordszámú, több mint 600 ezer fizető néző vett részt a Magyar Állami Operaház 2016/2017-es szezonjának előadásain. Bőven volt miből válogatni, hiszen 22 bemutató és 57 repertoárdarab, 481 saját nagytermi előadás jellemezte az Opera 132. szezonját.
Az évadzáró Csillagóra Gálaesten átadták az intézmény legrangosabb kitüntetéseit, a művészek pedig elbúcsúztak a felújításra váró nagyszínpadtól. Miközben a következő évadban az Erkel Színház lesz az Opera központi játszóhelye, az operaházi rekonstrukcióval párhuzamosan elindulhat a produkciók hátterét biztosító Eiffel Műhelyház beruházása is – derül ki a Magyar Állami Operaház közleményéből.
Kodály Zoltán halálának 50. évfordulója és A fából faragott királyfi bemutatójának 100 éves jubileuma ihlette az Opera tematikus Magyar Évadát, aminek keretében 16 magyar premier – köztük 5 ős- és 1 magyarországi bemutató – valamint további 25 repertoárdarab volt látható az elmúlt tíz hónap során. Az intézmény 2016 őszén különleges eseménysorozattal emlékezett meg az 1956-os forradalom 60. évfordulójáról, miközben az Opera zenekara és szólistái New Yorkban, az ENSZ-székház Közgyűlési termében és a kassai színházban is nagy sikerű fellépésekkel is tisztelegtek a jubileum előtt.
A Magyar Évad emlékezetes pillanatai közé tartozott többek között a Michał Znaniecki lengyel rendező által újraértelmezett Székely fonó, Eötvös Péter A szerelemről és más démonokról című operájának magyarországi premierje a szerző vezényletével, Frenák Pál A fából faragott királyfira készített új koreográfiája, valamint Venekei Marianna és Dés László első egész estés modern balettprodukciója, A vágy villamosa ősbemutatója. A tematikus évadban a báli szezont az Opera Háry Estéllyel koronázta meg, aminek ez alkalommal két díszvendége is volt Ildebrando D’Arcangelo olasz basz-bariton és Kristian Benedikt litván tenor személyében. Az évad csúcspontjának ezúttal is a hagyományos májusünnep számított, ami idén MagyarFeszt néven egy teljes hónapon keresztül 42 előadással és naponta egy-egy beavató programmal várta az érdeklődőket, zárásként pedig a világhírű német basszista, René Pape adott áriaestet.
A már említett nemzetközi hírű énekesek és 175 magyar kollégájuk mellett a most záruló évadban a nemzetközi operaélet olyan sztárjai is felléptek az Operaházban és az Erkel Színházban, mint Renée Felming, Iréne Theorin, Edita Gruberová, Charles Castronovo vagy Erwin Schrott, a Magyar Állami Operaház Zenekarát pedig kiváló magyar dirigensek mellett olyan nemzetközi hírű karmesterek is vezényelték, mint Christian Badea, Oliver von Dohnányi, Stefan Soltész vagy Pinchas Steinberg.
Az Opera továbbra is kiemelt feladatának tekinti a jövő közönségének kinevelését, valamint hogy a dalszínházi műfajokat és a balettet minél szélesebb körben megismertesse. Ezt a célt szolgálta az elmúlt évadban 31 televízió- és 9 rádióközvetítés, az Opera nagyköveteinek tevékenyége és további 220 ifjúsági program, amelyek közül a legnagyobb sikert a középiskolásokat célzó OperaKaland ért el. Az őszi és a tavaszi sorozatban a Bohémélet 2.0 és a Bánk bán című operát összesen 35 előadáson több mint 63 000 fiatal látta, így az OperaKalandnak köszönhetően a program 2013-as indulása óta több mint 200 000 gyermek tapasztalhatta meg az ország minden pontjáról a dalszínház nyújtotta élményt. Jövőre a Figaro 2.0-val és Total Dance néven a humort sem nélkülöző kortárs koreográfiákkal folytatódik majd a sorozat.