Eltűnhet a légszennyező vállatok nyeresége

Elpárologhat a légszennyező magyarországi vállalkozások profitja a szén-dioxid-kvóták megállíthatatlannak tűnő áremelkedése miatt – hívja fel a figyelmet az EY. A fenntartható működéshez kulcsfontosságú, hogy a cégek a megfelelő fejlesztésekkel mielőbb átálljanak a környezetbarát működésre. A szintlépéshez Magyarországon számos támogatás és adókedvezmény is igénybe vehető, amivel látványos költségcsökkentés érhető el.

Töretlenül drágulnak a szén-dioxid-kvóták Európában, amelynek árfolyama az év eleje óta 80 százalékkal, több mint 60 euró / tonnára emelkedett. A növekedés egyik oka, hogy az Európai Unió szigorít a károsanyag-kibocsátási céljain, és 2030-ra a korábban tervezett 40 százalék helyett 55 százalékkal csökkentené a károsanyag-kibocsátást az 1990-es szinthez képest.

„A szárnyaló kvóta árak a kevésbé fenntartható működésű magyar vállalkozások nyereségét is hátrányosan érinthetik, így minél gyorsabban érdemes áttérniük a környezetbarát technológiák alkalmazására. Az átálláshoz számos adókedvezmény és állami ösztönző áll a hazai piaci szereplők rendelkezésre, amelyek optimális felhasználása érezhető költségcsökkentést eredményez” – hangsúlyozta Kocsis Zsolt, az EY adópartnere.

Támogatások a környezetvédelmi- és energiahatékonysági beruházásokhoz

A klímabarát megoldások bevezetéséért biztosít támogatást a fejlesztési adókedvezmény, ami a legalább 100 millió forint jelenértékű, önálló környezetvédelmi beruházás esetén akár a társasági adó 80 százalékáig is érvényesíthető. Az energiahatékonyság növelését célzó beruházásoknál pedig a fejlesztési adókedvezménnyel csökkentett társasági adó 70 százalékáig adókedvezmény vehető igénybe a beruházás üzembe helyezésének adóévében és az azt követő öt adóévben. A maximum 15 millió euró összegű energiahatékonysági adókedvezménynél a nagyvállalatok számára a támogatási intenzitás legfeljebb 45 százalék, a középvállalkozásoknál 55 százalék, míg a kisvállalatoknál ez akár a 65 százalékot is elérheti.