Így neteznek a nyugdíjasok

A magyar nyugdíjasok több mint fele nem rendelkezik számítástechnikai eszközökkel, hat nyugdíjasból pedig csak egy tudja használni a legalapvetőbb számítógépes irodai alkalmazásokat – derült ki a 4Life Direct felméréséből. A közösségi média, az online hírolvasás, az e-mailezés és az internetes böngészés viszont nemcsak a még aktív 50 felettiek, hanem a nyugdíjasok körében is hasít: a valamilyen kütyüvel rendelkezők kétharmada fent van a Facebookon, háromnegyedük pedig rendszeresen olvas híreket az interneten.

 

A 4Life Direct az Internet Világnapja alkalmából készített felmérésében arra kereste a választ, hogy milyen számítástechnikai eszközökkel rendelkeznek az 50 év felettiek (a még aktívak és a már nyugdíjasok), azokat jellemzően mire használják, valamint hogy hajlandóak lennének-e bővíteni informatikai ismereteiket.

 

 

Minden ötödik nyugdíjasnak van okostelefonja

 

A megkérdezett 50 év felettiek 60 százaléka rendelkezik valamilyen számítástechnikai eszközzel (asztali számítógép, notebook, táblagép, okostelefon), ugyanakkor jelentős különbség mutatkozik a még aktív ötven felettiek és a nyugdíjasok eszközellátottságában. Míg előbbiek 85 százalékának van valamilyen IT eszköze, addig a nyugdíjasok több mint felének (52%) semmilyen számítástechnikai készüléke nincs. Az ötven felettiek körében összességében az asztali számítógépek és a laptopok a legnépszerűbbek (35, illetve 34 százaléknak van), okostelefonnal azonban már csak a megkérdezettek 30 százaléka rendelkezik. Minden ötödik nyugdíjas használ okostelefont, 53 százalékuk pedig vagy laptopot, vagy asztali számítógépet. A még aktív ötven felettiek körében ez az arány lényegesen magasabb, e korcsoport több mint felének van asztali gépe és/vagy laptopja, 51 százaléknak pedig okostelefonja is.

 

A kutatás alapján a számítógépes eszközellátottságot érdemben befolyásolják a jövedelmi viszonyok, valamint kisebb mértékben a lakóhely: minél alacsonyabb valakinek a jövedelme, annál kevésbé valószínű, hogy rendelkezik IT eszközökkel; a fővárosban élő 50 felettiek pedig lényegesen magasabb arányban rendelkeznek okostelefonnal (41%), mint a vidéki városokban (30%), és főként a kistelepüléseken élők (25%).

 

 

A böngészés és az e-mailezés a leggyakoribb

 

A számítástechnikai eszközzel rendelkező 50 év felettiek legnagyobb arányban internetes böngészésre és tájékozódásra (78%), levelezésre (74%), hírek olvasására (73%), a Facebook vagy egyéb közösségi oldalak látogatására (64%), online társalgásra (49%), valamint hivatalos ügyek intézésére (47%) használják azokat. Ezen a téren az elektronikus levelezésben és az online ügyintézésében van szignifikáns eltérés a még aktív 50 év felettiek és a nyugdíjasok között. Az előbbiek 84 százaléka használja levelezésre eszközeit és 57 százalékuk online is intéz hivatalos ügyeket, míg az utóbbiak csupán 66 százaléka küld e-maileket és sokkal kevésbé népszerű körükben az internetes ügyintézés is (37%).

 

Az 50 felettiek mindössze 36 százaléka tudja jól, vagy valamennyire használni a legismertebb irodai számítógépes alkalmazásokat, a levelezőprogramokat és az internetes böngészőket viszont lényegesen nagyobb arányban tudják kezelni (55, illetve 57 százalék). Ebben is jelentős az eltérés a még aktívak és a már nyugdíjasok között, utóbbiaknak csak a negyede képes az Office-programok kezelésére, míg előbbieknek a kétharmada elboldogul velük.

 

 

Okostelefont telefonálásra

 

A felmérésben részt vevő 50 év felettiek közel harmadának van saját okostelefonja, amelyet elsősorban telefonálásra és sms-küldésre használnak. A megkérdezettek 44 százaléka használja az okostelefonját internetes böngészésre, 37 százalékuk email küldésre, harmaduk pedig hírek olvasására is. A közösségi oldalakat azonban túlnyomórészt nem ezen az eszközön használják, mindössze a válaszadók 30 százaléka nyitja meg a Facebook-ot az okostelefonjáról. Minden hatodik 50 év feletti viszont szokott csetelni és játszani is a mobilján.

 

 

Nem divat a számítógépes tanfolyam

 

A megkérdezett 50 év felettiek döntő többsége (84 %) – kortól, nemtől és aktivitástól függetlenül – egyáltalán nem érez hajlandóságot arra, hogy egy számítástechnikai képzés keretében bővítse informatikai ismereteit. Számítógépes tanfolyamért mindössze két százalékuk fizetne, további 14 százalékuk pedig legfeljebb akkor venne részt ilyenen, ha az ingyenes lenne. A válaszadók közel 70 százaléka ugyanakkor nem tud arról, hogy lakóhelye közelében lenne lehetőség kifejezetten az idősebb korosztályt célzó számítástechnikai tanfolyamra járni.

 

Az Internet Világnapját először 2002-ben ünnepelték – a Távközlés Világnapja keretén belül. Az esemény célja, hogy bemutassa az új technológiák kínálta lehetőségeket, és olyan helyekre is eljuttassa az Internetet, ahol még kevésbé ismert.