Hulladékból készül a fenntartható repülőgép-üzemanyag

A KLM vállalja, hogy a következő tíz évben 75 000 tonna fenntartható üzemanyagot vásárol évente. A KLM az első légitársaság a világon, ami ilyen mértékű elhatározásokat tesz a fenntartható repülésért. A projekt egyik partnere, a fenntartható repülőgép-üzemanyag gyártásában világelső SkyNRG vállalta, hogy létrehozza Európa első ilyen üzemanyagot gyártó üzemét a hollandiai Delfzijlben. A létesítmény fenntartható üzemanyagot, bio LPG-t és naftát állít majd elő főleg regionális hulladék felhasználásával. A létesítmény várhatóan 2022-re készül el. Az LPG gáz értékesítésében világelső SHV Energy szintén beszáll a projektbe, és megvásárolja az üzem által termelt bio LPG gázt.

A fenntartható repülőgép-üzemanyag fejlesztése kiemelten fontos a repülésiparnak. Nemcsak csökkentheti az ágazat szén-dioxid kibocsátását, de növelheti annak hatékonyságát is. Azonban, a jelenleg működő üzemek nem termelnek elég fenntartható kerozint. A SkyNRG új létesítménye, a DSL-01 kifejezetten ilyen fenntartható üzemanyagot termel majd. 2022-től kezdve az új üzem évente 100 000 tonna fenntartható repülőgép-üzemanyagot, és 15 000 tonna bio LPG mellékterméket termel majd. Ezen üzemanyagok felhasználásával a repülésipar 270 000 tonnával kevesebb szén-dioxidot juttat majd a légkörbe évente. Ez kiváló lehetőség az iparágnak arra, ho gy megfeleljen a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére irányuló céljainak, és kielégítse a fenntartható repülőgép-üzemanyag iránti növekvő keresletet is.

85 százalékkal kevesebb szén-dioxid

Az üzemanyag alapját olyan melléktermékek és hulladék képezi majd, mint például a fáradt olaj, ami főleg a környező területek iparából érkezik. A létesítményt fenntartható hidrogén működteti majd, melyet víz- és szélenergia használatával állítanak elő. Ezen megoldások alkalmazásának köszönhetően a fenntartható repülőgép-üzemanyag 85 százalékkal kevesebb szén-dioxidot juttat majd a légkörbe, mint a fosszilis üzemanyag. A fenntartható kerozin használatával továbbá csökken a légkörbe jutó ultrafinom részecskék és kén-dioxid mennyisége is.