Így oldaná meg a Huawei-gondot a Vodafone egyik vezetője

Közös európai megoldással kellene lezárni a vitát a hálózati eszközöket gyártó kínai Huawei részvételének engedélyezéséről a legújabb (5G) mobil távközlési hálózatok kiépítésében – mondta a Vodafone brit mobilszolgáltató németországi vállalatának vezetője a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak a német lap beszámolója szerint.

Hannes Ametsreiter kiemelte, hogy nem lenne „okos és célravezető” csupán németországi szintű szabályozást kidolgozni. Az 5G körüli biztonsági kérdésekre „közös európai válaszra van szükség” – idézi az MTI a német lapban megjelent összeállítást. Javaslata szerint Európában mindenütt be kell vezetni azt a szabályt, hogy a hálózati eszközök értékesítésével az utóbbi tíz évben szerzett bevételnek megfelelő összegű büntetés jár azoknak a beszállítóknak, amelyek visszaélnek az eszközeik révén működtetett 5G-hálózatban áramló adatokkal. Egy ilyen büntetés igen sok pénzt, jellemzően több tízmilliárd eurót jelent, és egy „olyan nyelvet, amelyet világszerte megértenek” – fogalmazott Hannes Ametsreiter.

Az is támogatásra érdemes gondolat, hogy a beszállítók hozzák nyilvánosságra a fejlesztésekben alkalmazott szoftvereik forráskódját. Mint mondta, a Huawei betekintést nyújt ezekbe a dokumentációkba, európai versenytársai, például az Ericsson és a Nokia viszont ellenzik a felvetést. Hannes Ametsreiter kiemelte, hogy az 5G-hálózatok önmagukban igen biztonságosak, éppen úgy, mint a 4G-hálózatok. A fő kihívást nem is a hálózat jelenti, hanem „a leggyengébb láncszem”.

„Ha meg akarnám hekkelni az ön háztartását, nem nagyon érdekelne a hálózat, mert az a legbiztosabb tényező, így inkább a televízióját, a routerét vagy a kenyérpirítóját hekkelném meg” – mondta a Vodafone németországi vezetője.

A Huawei a legnagyobb szereplő a hálózati eszközök piacán, és már a 3G-, illetve 4G-hálózatok kiépítésében is részt vett számos országban. Azonban bírálói – élükön az amerikai kormány – szerint túlságosan közel áll a pekingi vezetéshez, és termékeinek alkalmazása az újgenerációs hálózatokban lehetőséget teremthet Kínának kémkedésre, vagy akár szabotázsra is.

A német kormány még nem készítette el a részletes szabályokat az 5G-hálózatok kiépítéséről és üzemeltetéséről. Az nem várható, hogy kitiltják a Huaweit, ezt jelzi Angela Merkel kancellár számos nyilatkozata, amely szerint nem lenne helyes eleve kizárni bármely céget a fejlesztésekből, a helyes eljárás az, ha valamennyi lehetséges résztvevővel szemben komoly biztonsági követelményeket támasztanak.

Az előírások tervezetét a szövetségi távközlési szabályozó hatóság (Bundesnetzagentur) hozza majd nyilvánosságra, és megkezdi az egyeztetéseket a területen tevékenykedő cégekkel és érdekképviseletekkel.

A hatóság tavaly júniusban zárta le az 5G-hálózatok kiépítéséhez szükséges frekvenciák használati jogának árverését. Jogosultságot a Vodafone, a Telekom Deutschland, a Telefónica Germany és az 1&1 nevű mobilszolgáltatót működtető Drillisch Netz szerzett, együtt összesen 6,549 milliárd eurót (2200 milliárd forint) fizetnek.