Izgalmas fordulatot vett az AT&T kísérlete a Time Warner megvásárlására, az amerikai trösztellenes hivatal ugyanis azt kéri a cégtől, hogy adja el a kiszemelt társaság portfóliójából a Turner Broadcasting médiaszolgáltatót, melynek része a CNN is, hogy megkaphassa az engedélyt a tranzakcióhoz.
A döntést az igazságügyi minisztérium részeként működő trösztellenes hivatal új vezetője, Makan Delrahim hozta – írja beszámolójában az MTI. A 84,5 milliárd dolláros üzlet részleteiről ellentmondásos információk kerültek napvilágra szerdán, különösen azután, hogy a brit Financial Times című lap amerikai minisztériumi forrásokra hivatkozva kiszivárogtatta, hogy az AT&T felajánlotta a CNN eladását. A telekommunikációs vállalat vezérigazgatója, Randall Stephenson közleményben ezt cáfolta. Az igazságügyi minisztérium hivatala második lehetőségként a DirectTV eladását is felvetette, ám az AT&T ezt sem tartotta reális igénynek.
Az AT&T és a Time Warner közötti tárgyalások több mint egy éve folynak. A Time Warner tulajdonában nemcsak a Turner Broadcasting van, hanem az HBO televíziós csatorna és a Warner Bros filmstúdió is. Ráadásul a Turner Broadcasting – amelynek a CNN és a DirectTV mellett része a TBS, a TNT és a Cartoon Network is – a Time Warner birodalmának legjövedelmezőbb része. A médiabirodalom felvásárlásával az AT&T a mobilszolgáltatását szeretné bővíteni videón elérhető szórakoztató-programokkal és filmekkel.
A CNN esetleges eladására a politika árnyéka vetül, Donald Trump elnök ugyanis többször összeütközésbe került a hírtelevízióval, amelyről azt állította, hogy „hamis híreket” közöl. Egyes kommentátorok most úgy vélik, hogy az elnök „bosszút áll” a hírtelevízión az őt ért bírálatokért.
Donald Trump azonban korábban sem rejtette véka alá, hogy ellenzi az üzlet létrejöttét. Tavaly, az elnökválasztási kampányban azt ígérte, hogy amennyiben elnök lesz, azonnal elutasítja a felvásárlást, mert megítélése szerint ezzel egyetlen vállalat kezében túlságosan is nagy médiakontroll összpontosulna.
Álláspontjához szerdán csatlakozott egy demokrata párti politikus is: Al Franken minnesotai szenátor szintén állást foglalt a mega-felvásárlás ellen. Franken ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a CNN esetleges eladása miatt. „Minden arra utaló jel, hogy a kormányzat felhasználná hatalmát a neki nem tetsző médiumok gyöngítésére, nagyon aggasztó fejlemény lenne” – nyilatkozta a szenátor. Franken 11 demokrata párti szenátorral együtt az idén júniusban levelet intézet Jeff Sessions igazságügyi miniszterhez, azt követelve, hogy a minisztérium ne engedélyezze a Time Warner felvásárlását. A demokrata párti politikusok azzal érveltek: attól tartanak, hogy magasabbak lennének az előfizetési árak, például az HBO esetében, kisebb lenne a választék és szegényesebb a minőségi szolgáltatás.
Iratkozz fel napi hírlevelünkre és kerülj képbe a média, az ügynökségi és a reklám világ legfontosabb híreivel.