Mesterséges intelligenciával újít az eNET

Az eNET Adatbányászati és inkubációs üzletágának Electrigence nevű innovatív adatautomatizálási szolgáltatása új perspektívát kínál az európai villamosenergia-piac szereplőinek.

Az Electrigence Big Data és AI technológiákon alapuló, testreszabható döntéstámogató eszköz olyan villamosenergia-társaságok számára készült, mint a közüzemeltetők, az átviteli rendszerüzemeltetők vagy a villamosenergia kis- és nagykereskedők. Az alkalmazás alapfunkciója az energiaárak előrejelzése, illetve a piaci szereplők számára érteket képviselő és árbefolyásoló tényezők, például meteorológiai változók monitorozása és prognosztizálása.

A magyar fejlesztésű alkalmazás az időigényes manuális adatgyűjtés és az adatforrások hitelességének problémájára egyszerre kínál megoldást azáltal, hogy több ezer ellenőrzött prémium adatforrásból gyűjt adatokat valós időben. Ennek köszönhetően a felhasználók sokkal gyorsabban és sokkal tisztább képet kapnak a villamosenergia-árak alakulásáról. Az Electrigence terméket és szolgáltatást az eNET Csoport Adatbányászati és inkubációs üzletága fejlesztette.

„Az energetikai rendszerek decentralizálódása, a megújulók térnyerése és a fogyasztói szokások átalakulása nyomán számos kihívással kell szembenézniük az energiaipari vállalatoknak, ezért egyre meghatározóbbá válik, hogy milyen mértékben képesek a rendelkezésükre álló strukturálatlan adatmennyiséget üzleti céljaikra felhasználni. Az eNET Adatbányászati és inkubációs üzletágának innovatív technológiákon alapuló megoldásaival lehetővé teszi a szegmens számára a digitalizációban rejlő lehetőségek kihasználását” – mondta el Koplányi Krisztián, az eNET Csoport ügyvezető igazgatója.

A nagy mennyiségű adatfeldolgozáson, mesterséges intelligencián, automatizáción és a dolgok internetjén alapuló technológiákat ma már nem csak a kereskedelemben, a világítástechnikában, az épületgazdálkodásban vagy az okosotthonokban alkalmazzák, de az energiaágazat is kezdi az ezekben rejlő lehetőségeket felhasználni. Az Electrigence alkalmazást kifejezetten az európai piacra fejlesztették, az értékesítés fókusza elsősorban az Egyesült Királyság, Németország, Ausztria, Hollandia, Belgium, Olaszország, Horvátország, Szerbia és Bosznia-Hercegovina. Magyarországon a Magyar Villamos Művek Zrt. már használja a megoldást.