Ömlött a reklám az internetről

Átlépte a 9 milliárdot az idei első negyedévben a hazai felhasználók asztali számítógépein megjelenő reklámok száma a Gemius elemzése szerint. Ebben az időszakban a kereskedelmi szektor volt a legaktívabb hirdető.

Magyarországon 2020. első negyedévében mintegy 9,192 milliárd reklám jelent meg a felhasználók asztali gépén az összes iparágat egybevéve, ami 2019 utolsó negyedévéhez képest 1,7 százalékos emelkedést jelentt. A 15-59 éves korosztályban ez 4 170 000 felhasználó potenciális elérését jelenti, akiket átlagosan napi 55 alkalommal ért el potenciálisan (Frequency) valamilyen videó vagy display hirdetés a vizsgált időszak alatt. Ebből a tényleges képernyőidővel (Viewable Impressions – azaz látható reklám megjelenések, az egyik olyan mutató, ami alapján a hirdetők kielemezhetik, hogy mennyire hatékonyan költötték el a reklámra szánt összeget, illetve az egyes médiafelületek minőségi teljesítményét is össze tudják hasonlítani) rendelkező kreatívok aránya 55,48 százalék volt, ami 2,2 százalékpontos javulást mutat az előző negyedévhez képest – írja közleményében a Gemius.

Az iparágakat tekintve, online hirdetési aktivitás szerint a tényleges képernyőidő alapján az első helyen a kereskedelmi szektor áll 33,36 százalékos részesedéssel a 15-59 éves korosztály elérésében. A teljes kereskedelmi iparág volumene a vizsgált időszakban 1,71 milliárd Viewable Impressions volt, a hirdetők üzeneteivel átlagosan 764 alkalommal találkozhattak volna a userek, ha minden megjelenés képernyőn lett volna.

A média konverziós arányok egyik aspektusát tekintve – az összes elért impression szám mekkora hányadát sikerült látható kontaktussá konvertálni (Viewability Rate) – kiemelkedtek a szépségápolással, élelmiszerekkel és a telekommunikációval foglalkozó iparágak a 60% feletti teljesítményükkel – derül ki a Gemius AdReal elemzéséből.

A COVID-19 járvány hatása érzékelhető az egyes iparágak hirdetési arányának változásában. Frequency-ben visszaesés látható a Travel and tourism, a Finance, insurance, brokerage, a Telecommunications, a Leisure Time, az Automotive, a Real Estate, a Food és a Household equipment, furniture and decoriations iparágakban.

Az online reklámok elérésének ciklikussága PC-n többnyire leköveti az általános internetezési szokásokat. A hétvégi és munkaszüneti napokon jellemzően több felhasználó választ egyéb offline tevékenységet, vagy más csatornát a tartalomfogyasztásra. Ugyanakkor az általános fogyasztás intenzitása és jellemző helyszíne is jelentősen felborult márciustól az otthoni netezés irányába.

A pixelméret-választékot tekintve a display hirdetések sokszínűségére biztosan nem lehet panasz: a legalább egymillió megjelenést (Impressions) elért kreatívok közül 406 különbözőt azonosítottunk a Standard csatornákon, és további 111 különböző méretet a Social csatornákon, display kategóriába sorolva a szponzorált postokat is. A 406 kreatívméret közül 114 tudta a legalább 60%-os láthatósági arányt (Viewability rate) hozni 12,32 másodperc átlagos képernyőn töltött idővel (Viewability time), még Social csatornákon megjelentek közül ugyanez a kritérium 59 különböző méretre teljesült a 111-ből, és ez reklám kontaktusonként átlagosan 18,12 másodpercet jelenthetett a hirdetők számára a képernyőn.

Videóhirdetések szempontjából kétségtelenül a Standard média felületek szállították kontaktusszámban az alacsonyabb volument a Social csatornákkal összevetve: 173 millió Impressions a 617 millióval szemben. A minőségi mutatókban – úgy, mint a média konverziós értékek – cserébe jobban állnak a Standard csatornák 71,03%-os láthatósági arány mellett átlagosan 15,92 másodperc képernyőn töltött idővel, szemben a Social csatornákon futtatott videók 64,69%-os láthatósági arányával és átlagosan 11,21 másodperc képernyőn töltött idejével és ezzel Standard csatornák és a Social csatornák minőségi mutatói között tovább nyílt az olló 2019 utolsó negyedévéhez képest – írja elemzésében a Gemius.