A VELUX Cégcsoport és a WWF olyan történelmi jelentőségű erdős projektbe kezdenek, amely a becslések szerint körülbelül egymillió tonna CO2 megtakarításával járul hozzá Ugandában a Párizsi egyezményben foglalt kötelezettségvállalás teljesítéséhez.
A VELUX és a WWF International közötti, 21 évre szóló partnerségi megállapodás első, VELUX által finanszírozott erdős projektje hivatalosan kezdetét vette. A „Természetes erdőhelyreállítás a megnövelt szénkészletekért az Albert-hasadékban” (FRECAR) projektet a WWF Uganda az Ugandai Nemzeti Erdészeti Hatósággal közösen vezeti. A hivatalos egyetértési nyilatkozat aláírására 2021 márciusában került sor, és az ugandai kormány teljes mértékben támogatja a projektet.
A WWF és a VELUX Cégcsoport hivatalosan bejelentik egy innovatív erdőhelyreállítási projekt elindítását, amely Ugandának a nemzetileg meghatározott hozzájárulásokhoz (NDC-k) való valaha volt legnagyobb hozzájárulása lesz. A megközelítőleg 34.000 hektáros területre koncentrálódó projekt körülbelül egymillió tonna CO2 megtakarítását teszi lehetővé. A VELUX Cégcsoport által finanszírozott projekt során megvalósuló szén-dioxid-kibocsátás csökkentése vagy eltávolítása segít az ugandai kormánynak a feltételes NDC-k teljesítésében.
A FRECAR projekt az öt ország, köztük Uganda területét is érintő Albert-hasadékban valósul meg, amely kivételes őshonos állatvilágnak és mérsékelt növényvilágnak ad otthont. Az erdőhelyreállítási projekt az első a WWF és a VELUX Cégcsoport között 2020-ban elindított, 21 évre szóló együttműködés keretében megvalósuló öt hasonló projekt közül.
Az ugandai FRECAR projekt hivatalos elindítására egy virtuális ülésen került sor az Ugandában jelenleg is tartó országos lezárás miatt. A sikeres találkozón az érdekelt felek nagy csoportja vett részt, köztük az ugandai Nemzeti Erdészeti Hatóság, a helyi közösségek képviselői, szén-dioxid-fejlesztési tanácsadók, a Face the Future, a WWF Dánia és a WWF Uganda.
A WWF Uganda vezetésével megvalósuló FRECAR projekt célja a Murchison-Semuliki táj (Kagombe és Bugoma CFR) helyreállítása az Albert-hasadékban az ugandai Nemzeti Erdészeti Hatósággal (NFA) együttműködve. A régió a trópusi erdeiben megtalálható 6568 növényfajnak és 1833 szárazföldi gerinces állatnak köszönhetően valódi biodiverzitás hotspotnak számít. A Murchison-Semuliki táj azonban csak az elmúlt két évtizedben az erdős területei 66%-át veszítette el, ami az egyik legmagasabb erdőirtási arány Ugandában. Annak ellenére, hogy Uganda védett területeinek nagy része ide koncentrálódik, a mezőgazdasági földhasználat, az illegális fakitermelés és a betelepülés jelentős erdőpusztuláshoz vezetett. Egyedül a nem fenntartható mezőgazdaság 88%-kal csökkentette a Kagombe régió erdős területét, míg Bugomában az erdős területek több mint a fele elveszett.
David Duli, a WWF Uganda igazgatója elmondta: „A FRECAR projekt 20 éves időtartama ideális a természetes erdőhelyreállításhoz. Egyszerre foglalkozik a biodiverzitással, az éghajlatváltozással és a megélhetéssel kapcsolatos kérdésekkel, és egy olyan régióban valósul majd meg, ahol az elmúlt 20 évben a legnagyobb volt az erdőpusztulás.”
David Briggs, a VELUX Cégcsoport vezérigazgatója hozzátette: „Nagyon örülök, hogy az erdők megóvásában közreműködő partnerünk, a WWF ilyen elismerést kapott. Ezzel kezdetét veheti az erdőpusztulás visszafordításával kapcsolatosan kitűzött célok megvalósítása Ugandában. Ez az első fontos lépés a szén-kivonás megvalósítása érdekében. A FRECAR projekt része a WWF-fel kötött, 21 évre szóló széleskörű együttműködésünknek, amely során eredményt fogunk elérni az általunk eddig kibocsátott szén-dioxid kivonásának területén. Ezáltal elérhetjük a teljes karbonsemlegességet és meghaladhatjuk a 2030-ra vállalt karbonsemlegességi célunkat és az értéklánc csökkentést.”
Tom Okello, az ugandai Nemzeti Erdészeti Hatóság ügyvezető igazgatója a FRECAR projekt hivatalos bejelentésével és elindításával kapcsolatban kijelentette, hogy izgalommal tekint az együttműködés elé, amelynek célja az erdőpusztulás visszafordítása a projektben résztvevő területeken. A terület erdeinek valójában 60%-a tűnt el 2005 és 2015 között.
A júliusban tartott hivatalos nyitóülést és technikai üléseket követően a fák ültetése várhatóan 2021 őszén kezdődik. Az ugandai erdőprojekt által semlegesítendő szénmennyiség validációs folyamata várhatóan 2022 első felében fejeződik be.
A nagyszabású FRECAR erdőhelyreállítási és területvédelmi projekt az Uganda’s Vision 2040 és a III. Nemzeti Fejlesztési Terv sarokköve lesz. Az erdőfolyosók megőrzésére összpontosítva a projekt jelentős szerepet tölt majd be az ugandai kormány törekvéseinek támogatásában, hogy természeti tájait tekintve visszaállítsa az 1990-es szinteket.
A következő 20 évben megvalósuló FRECAR projekt jelenleg a végrehajtási szakaszban van. A projekt további fázisai között szerepel a fák ültetésére vonatkozó terv kidolgozása az erdők természetes helyreállításának elősegítése érdekében. Mindez a REDD megközelítésekkel párhuzamosan kerül végrehajtásra – amelyek az erdőirtás és a meglévő természetes erdők pusztulása jelentette problémák kezelésére fókuszálnak. Mindez a helyi közösségekkel és a terület más érdekeltjeivel szoros együttműködésben valósul meg. A WWF Uganda vállalja a Kagombe-Bugoma táj egy évtizeden át történő megfigyelését. Ennek során vizsgálni fogják a projektnek a szénre, a biodiverzitásra, a közösségekre és a területen élő háztartásokra gyakorolt hatásait.
A WWF és a VELUX együttműködésének közös célja a VELUX CO2 kibocsátásának csökkentése.
A WWF International és a VELUX Cégcsoport elindította a valaha volt egyik legnagyratörőbb vállalati klíma- és természetvédelmi akciót, felelősséget vállalva ezzel mind a múltbeli, mind a jövőbeli szén-dioxid-kibocsátásért. Ez a kötelezettségvállalás a WWF International és a VELUX Cégcsoport közti történelmi jelentőségű, 21 éves globális együttműködés része, melynek célja a vállalat teljes karbonsemlegességének elérése 2041-re.
A VELUX Cégcsoport csatlakozott a tudományos alapú célok kezdeményezéshez, ezzel elkötelezve magát a Párizsi Egyezmény legambiciózusabb, 1,5 Celsius fokos csökkentési célja és amellett, hogy 2030-ra szén-dioxid-semleges vállalattá váljon, és értékláncában felére csökkentse a CO2 kibocsátást. E kötelezettségvállalás teljesítése során a VELUX Cégsoport a karbonlábnyomát – az 1941-es megalapításuk óta mért 5,6 millió tonna szén-dioxidot, beleértve 25%-os puffert is (1. és 2. cél), – a WWF által kidolgozott és működtetett öt erdővédelmi projekt keretein belül ellensúlyozza. E hosszútávú együttműködés értelmében a WWF és a VELUX Cégcsoport célja természetvédelmi eredmények felmutatása a világ erdeinek megóvása és helyreállítása mint közös érdek alapján.