Reklámszakemberként időben felkészültél a 2023-as év kihívásaira?

Összeszedtünk néhány tippet a digitális reklámköltések esetében mire érdemes figyelni a piaci szereplőknek, amennyiben sikeres évet szeretnének tudni maguk mögött.

Egy olyan évben, amikor az elmúlt időszak legmagasabb inflációjával és a megélhetési költségek drasztikus emelkedésével számolunk, kiéleződik, hogy a marketingszakemberek hogyan hol és mennyit fognak költeni a 2023-as évben.

A gazdaság és az azt tápláló reklámok költésének alakulása 2023-ban olyan kihívások elé állítják a piaci szereplőket, amire időben fel kell készülni. Adunk néhány tippet a digitális reklámköltések esetében mire érdemes figyelni a piaci szereplőknek, amennyiben sikeres évet szeretnének tudni maguk mögött.

1. Ne állj le, főleg ne a digitális költésekkel

Már a pandémia alatt is ezt javasoltuk, de talán most még inkább igaz. Egy ilyen kihívásokkal teli környezetben a vállalkozásoknak továbbra is be kell fektetniük a hirdetésekbe. Ha így tesznek, még a recesszió ellenére is, akkor akár növelhetik piaci részesedésük azon szereplőkkel szemben, akik visszafogják költéseiket.

2. Győződj meg róla, hogy a döntéseidhez minden adat rendelkezésedre áll

Amennyiben a recesszió valósággá válik, minden forint számít majd, és a reklámpazarlás egyre nagyobb gondot fog okozni. 2023-ban az átláthatóság, transzparencia kulcsfontosságú lesz a reklámköltések optimalizálásában. Kritikus fontosságú, hogy a hirdetők a kampányokat a valós eredmények alapján optimalizálják. Az eredmények javításának egyik módja a rejtett költségek levágása, azok eltávolítása a médiaköltségekből.

3. Nem csak a megjelenés számít, a megjelenés minősége fontosabb

A magyar hirdetők jellemzően a megjelenésre vagy átkattintásra vonatkozó mérőszámokat használják arra, hogy a meglévő költségvetésükön belül értsék és validálják a költéseket. A jobb eredmények elérése nem az egységár csökkentésén alapul. Az olcsóbb megjelenés nem hoz feltétlen jobb eredményeket. Kevesebb ráfordítással ugyanazt az eredményt elérni nehéz, azonban, ha növeled a kampányod láthatóságát, akár jobb eredményeket is elérhet a kampány. Ebből következik a 4. pont.

4. Ne vásárolj többé olyan hirdetéseket, amelyeket az emberek nem látnak

A megjelenéstől (CPM) mozdulj el a látható megjelenés (viewable CPM)irányába Ez a "látható megjelenések irányába mozdulás " valóban felfelé nyomhatja a CPM árakat, de megéri majd, hiszen nincs drágább hirdetés annál, mint amit nem látnak. Az a hirdető, aki ezt a stratégiát választja vagy elrakja a megtakarítást - kevesebb pénzből ugyanazt az eredményt csinálja – vagy a megmaradt budgetet még több jobban látható hirdetésbe fekteti - így ugyanabból a költségvetésből több elérést kaphat. Bárhogy is legyen, a megtérülés javulni fog a láthatósági adatok felhasználásának köszönhetően

5. Ne égess hidakat, tarts ki

A 2023-as növekedés lassabb lesz 2022-hez képest, különösen az első félévben a gazdasági bizonytalanság miatt. A második félévben azonban a reklámköltés növekedni fog, elsősorban az autószektor és a pénzügyi szolgáltatások és az FMCG kategóriák által támogatva.

6. Nehéz lesz megtalálni melyik fogyasztónál van pénz

Érdemes a hirdetőknek a reklámköltéseket a különböző médiumok között átcsoportosítani és tesztelni. A költségkeret felosztása a hagyományos digitális médiaköltéseken túl érdemes új csatornákat is betervezni, lehetnek ezek új mobil vagy akár egy bizonyos célcsoportot megszólító programmatic megoldások. Az új fogyasztók megszerzése és a márkaismertség növelése továbbra is a marketingesek legfontosabb prioritásai közé fog tartozni.

7. Ahhoz, hogy ellenálljanak a gazdasági kihívásoknak, a kiadóknak javítaniuk kell kínálatuk minőségét

A kiadókat érzékenyen érinti a fenyegető recesszió hatása. Tekintettel kihívásokkal teli helyzetre, a kiadóknak el kell kezdeniük javítaniuk a hirdetési készleteiken, a tartalmaikon és a felhasználói élmény minőségén.

Gyors, hiteles oldalakat kell létrehozni a kiadóknak mely egyedi, minőségi tartalmakat biztosít az olvasóknak. Az örökérvényű, minőségi tartalom előállítása egyszeri előállítási költséggel akár évekig folyamatos bevételt biztosíthat. A kiadónak törekedni kell arra, hogy tudatos az adatokat értelmezni tudó szerkesztőségeket tartsanak fent és tisztába kell lenniük azzal, melyik tartalom mit és mennyit ér.

A kiadóknak erősíteni kell a saját adatok (first-party data) jelentőségét, tudniuk kell, hogy milyen közönség látogatja őket nap mint nap és ezen adatokat az egyre szigorodó adatvédelmi szabályok mellett, át kell tudni adniuk a hirdetőknek, hogy azok megtalálják a számukra releváns vásárlóerőt.

Tökéletes recept természetesen nem létezik. A 2023-as év várhatóan kihívásokkal teli év lesz, minden reklámpiaci szereplő számára. Azonban az elmúlt 2 évre visszatekintve azt gondolom, hogy a hazai szereplők gyorsan és okosan alkalmazkodnak a váratlan és kihívásokkal teli helyzetekhez. Amennyiben ezen képességük a szereplőknek továbbra is megmarad, a 2023-as év sikeres év lehet a reklámszakmában.

 

Németh Iván, az Ads Interactive Media Group ügyvezetője, programmatic szakember