Újabb fontos ügy mellett áll ki az IKEA

Az IKEA hosszú évek óta támogatja az egyenlőséget, a sokszínűséget és a befogadást. Idén az áruház migránsokkal foglalkozó non-profit egyesületekkel együttműködve olyan munkavállalói képességfejlesztő programokat indított, amelyek segítik a menekülteket a munkavégzéshez szükséges képességek fejlesztésében, munkatapasztalat-szerzésben és az új környezetbe való beilleszkedésben. A cél, hogy felkészítsék őket a jövőbeli munkavégzésre, és az új közösségekben való aktív részvételre. A program részeként az IKEA munkalehetőséget is kínál a jelentkezők számára. Magyarországon a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület segítségével indították el a kezdeményezést.

Az IKEA hitvallása szerint mindenki tehetséges valamiben, ezért indították el idén tavasszal a menekülteknek szóló Munkavállalói készségek programot. „Szeretnénk aktív szerepet vállalni azokban a közösségekben, amelyeknek tagjai vagyunk, és megoldásokat keresni a társadalmi kihívásokra. A menekültek integrálása fontos része az Esélyegyenlőségi Tervünkben vázolt közösségi szerepvállalási törekvéseinknek. A Munkavállalói készségek program által segítjük a menekülteket a beilleszkedésben, a munkatapasztalat-szerzésben és nyelvtudásuk fejlesztésében. Emellett a program hozzájárul egy sokszínű és befogadó munkahely létrehozásához” – mondta el Roman Bojko, IKEA magyarországi, csehországi és szlovákiai Egyenlőség, Sokszínűség és Befogadás vezetője.

Magyarországon 1420 menekült és 1726 oltalmazott személy él*, legtöbbjük Afganisztánból, Pakisztánból, Szíriából vagy Irakból érkezett. „Menekültnek lenni nem életcél. Méltósággal élni az életet az. Munkalehetőség teremtésével ehhez járul hozzá az IKEA programja” – nyilatkozta Lovig Tímea, a projekt magyarországi projektvezetője.

Menekültként az a személy ismerhető el, aki faji, vallási okok, nemzeti hovatartozás, meghatározott társadalmi csoporthoz tartozás, avagy politikai meggyőződése miatti üldöztetést szenvedett el hazájában vagy ilyen üldöztetéstől megalapozottan fél, és jelenleg Magyarország területén tartózkodik.

Oltalmazotti státuszt olyan személy kaphat, aki nem felel meg a menekültkénti elismerés feltételeinek, de fennáll annak a veszélye, hogy hazájába visszatérve őt súlyos sérelem érné (tehát halálbüntetés, kínzás, kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés fenyegetné, vagy megkülönböztetés nélküli erőszak eredményeként életének vagy testi épségének súlyos fenyegetettsége állna fenn).

A Munkavállalói készségek program hazánkban ez év márciusában kezdődött, a program keretében 12 menekült kapott állásajánlatot a világ különböző országaiból, például Iránból, Behrouz Ghaffarinasab. Előadások keretén belül a kezdeményezésben résztvevők megismerkedhettek a munkaügyi alapokkal és elsajátíthatták az álláskereséshez szükséges készségeket. Emellett 75-90 órás magyar nyelvtanfolyamon is részt vehetnek a jelentkezők, valamint az állásinterjú és a kiválasztás folyamatát bemutató workshop is a program részét képezte, amelyet az IKEA személyzeti osztályának munkatársai vezettek. 2023 augusztusára az IKEA nem kevesebb mint 32 menekült számára ad esélyt új készségek elsajátítására, illetve kínál álláslehetőséget számukra az áruházban.

„A program végén a résztvevők áttekintést kaptak az áruházainkban elérhető nyitott pozíciókról, és pályázhattak rájuk. Jelenleg Magyarországon több mint 10 új munkatársunk van a programnak köszönhetően. A visszajelzések pozitívak mind a program résztvevői, mind az IKEA vezetői és munkatársai részéről” – nyilatkozta Roman Bojko.

Behrouz, aki tanulmányai miatt érkezett 2016-ban Budapestre Teheránból, az egyik első a kezdeményezés résztvevői közül.