2023 a nemzetközi médiapiacon

Több nagy nemzetközi médiavállalatnál is egész jelentős átszervezések történtek az idén. A Warner Bros. Discovery átalakította a streamingkínálatát, néhány televíziónál a lineáris adás megszüntetése vagy éppen költségcsökkentés mellett döntöttek a tulajdonosok. Egy 320 éves múltra visszatekintő nyomtatott lap pedig törvényi változás miatt húzta le a rolót.

 

Felhagynak a Deutsche Welle és a Bild TV lineáris sugárzásával

Év végén megszünteti német nyelvű lineáris adását a Deutsche Welle. A döntés mögött takarékossági megfontolások állnak. Ugyanakkor ez nem érinti a német közszolgálati médiavállalat többi platformját, az online felületekre továbbra is gyártanak műsorokat. Sőt, az így megspórolt pénzt a digitális terület erősítésére kívánják fordítani. A döntésben szerepet játszhatott az is, hogy a német piacon nem ért el túlzottan magas nézettséget a televízió. A Deutsche Welle 2021 óta Magyarországon is jelen van, egy külön hazai stábbal a YouTube-ra és a Facebookra gyártanak videós tartalmakat, amelyeket magyar hírportálok, illetve az ATV is átvesz.

November végén hasonló döntést hozott az Axel Springer a Bild TV lineáris adása kapcsán, amit már csak december 31-ig tartanak fenn. A televíziót 2021-ben indították, eredetileg hírcsatornaként, az elmúlt időszakban viszont már inkább csak dokumentumfilmeket adtak, a nézettsége pedig messze elmaradt a várakozásoktól. Az ígéretek szerint a Bild TV saját gyártású műsorai az Axel Springerhez tartozó Welt TV-n lesznek láthatók.

Átmárkázott HBO Max, újraindított CNN-streaming

A Warner Bros. Discovery áprilisban jelentette be hivatalosan is, hogy új nevet kap az HBO Max, a streamingszolgáltatás ugyanis a továbbiakban a Max nevet viseli. Az HBO Max nem volt hosszú életű márka, hiszen a korábbi HBO Go nevű szolgáltatást az Egyesült Államokban 2020-ban, Magyarországon 2022-ben váltotta le. A névváltás most is többlépcsős lesz, az USA-ban ezt már az idén májusban meglépték, náluk pedig jövőre várható. Az ígéretek szerint ez nem szimpla névcsere lesz, mert a szolgáltatás tartalma is jelentősen bővül, így például a Discovery+ eddigi tartalmait is magában foglalja.

Az idén ősztől a Warner Bros. Discovery újra megpróbálkozik a CNN streamingszolgáltatásának a bevezetésével, CNN Max néven. A társaság fúzióját megelőzően, 2022 tavaszán egyszer már kísérletet tettek erre, azonban a CNN+ nevű szolgáltatás mindössze egy hónapig volt elérhető. A 24 órás hírcsatorna műsora a Max platform részeként kezdte meg a működését, egyelőre csak az USA-ban.

Teljes egészében gazdát cserélt az SPI International

Év elején közölte a Canal+ Group és a többségi tulajdonában lévő M7 Group, hogy lehívják az SPI International 30 százalékos tulajdonrészére vonatkozó opciójukat. Ezzel teljessé vált a két évvel ezelőtt beharangozott felvásárlási folyamat. A bejelentést követően a két alapító, Loni Farhi és Berk Uziyel távozott az SPI vezetőségéből.

A francia Vivendi érdekeltségébe tartozó Canal+ 2021 őszén jelentette be, hogy felvásárolja az SPI Internationalt. Az elsősorban a Filmbox csatornákról ismert SPI-nak világszerte 42 televíziós márkája van, és különösen erősek a pozícióik Lengyelországban. A felvásárlás révén a Canal+ 40 országban 22 millió előfizetőt ér el, és ezt a számot 2025-ig 30 millióra szeretnék növelni. A Canal+ – az M7 Group révén – a régió műsorterjesztési piacán is jelen van. Magyarországon a Direct One nevű műholdas szolgáltatás tartozik az érdekeltségükbe.

Megszűnt a nyomtatott Wiener Zeitung

Június 30-án nyomtatták ki utoljára az osztrák Wiener Zeitungot, azóta csak online formában érhető el a lap. A 320 éves múltra visszatekintő napilap számított a világ legrégebbi, de ma is működő újságjának. Az osztrák kormány egy európai uniós irányelvre hivatkozva állította le a nyomtatás finanszírozását. A Wiener Zeitung printváltozata ugyanis már nem számít úgynevezett kötelező kiadványnak, márpedig eddig ez tartotta életben a lapot.

A kötelező közzététel miatt a cégeknek ebben a lapban kellett publikálniuk az éves beszámolójukat. Ezeknek a hirdetéseknek a kiesése éves szinten 18 millió eurós mínuszt jelentett. A bevételek visszaesése a szerkesztőségre is hatással volt, az újságírók száma 55-ről 20 főre csökkent. Az utolsó nyomtatott lapszámban a szerkesztőség bírálta a kormány döntését, és aggodalmát fejezte ki az osztrák újságírás jelenlegi állapota miatt. A nyomtatott Wiener Zeitung megszűnése után az alsó-szászországi Hildesheimer Allgemeine Zeitung vette át a legrégebbi újság címet, a német napilap ugyanis 1705 óta jelenik meg.

 

Heszler Róbert

Az összeállítás teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.