Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) és Művészeti Szakszervezetek Szövetsége (MSZSZ) azonnali segítségnyújtásról döntött a művészek szexuális zaklatásával kapcsolatban nyilvánosságra került esetek nyomán. A művészek, és közöttük a legnagyobb számban képviselt zenészek, színészek, táncosok anyagi jogainak érvényesítését és érdekvédelmét ellátó szervezetek erkölcsi kötelességüknek tesznek eleget, amikor elsőként nyújtanak segítő kezet a szexuális visszaélés áldozataivá vált művészeknek.
Az előadóművészek nyilvános tevékenységükből eredő fokozott sérülékenységük miatt személyükben is megkülönböztetett védelmet igényelnek – állítja az EJI és az MSZSZ, ezért azonnali hatállyal önálló támogatási keretet különítenek el azon művészek számára, akik tevékenységükkel közvetlen összefüggésben szexuális zaklatásnak vannak kitéve. A keret létrehozásának két fő célja van. Az egyik, hogy a védelmet igénylőknek legyen hová fordulni, és a visszaélésekkel szemben ez már önmagában is megelőző, visszatartó hatást váltson ki. A másik, hogy az érintettek a leghatékonyabb formában jussanak hozzá a számukra szükséges jogi, illetve pszichológiai segítséghez.
Az EJI és az MSZSZ haladéktalanul megkezdi ilyen ügyek specialistájaként bizonyíthatóan sikeresen működő szakértők és szervezetek megkeresését. Az EJI felkészíti ügyfélszolgálatát a jellegükből fakadóan érzékeny tartalmú bejelentések maradéktalanul bizalmas kezelésére.
Az EJI és az MSZSZ mélyen elítél minden olyan magatartást, amely a hatalmi erőfölényre alapozva visszaélést valósít meg, és ezzel sérti a legalapvetőbb emberi jogokat. Az ilyen magatartások között a zaklatás, és különösen a szexuális zaklatás nem a művészeti élet sajátja. Az elmúlt napokban azonban a széles nyilvánosság előtt ismertté vált nyilatkozatok erre a területre irányították a figyelmet.
Az EJI és az MSZSZ döntésével nem az ismertté vált, konkrét esetekről kíván állást foglalni. Az elhatározás célja a megelőzés, a jogi és pszichés segítségnyújtás a védelmet igénylőknek.