Kávé-reneszánsz Budapesten

Óriási minőségi ugrás volt az elmúlt öt évben a hazai kávéspiacon, egymás után nyitnak a minőségi feketét kínáló specialty kávézók. Az egyre élesebb verseny kreatív megoldásokat és kiváló kávékat eredményez, a piac szereplői pedig nem igazán költenek marketingre.

 

A specialty piac egyik első szereplője a My Little Melbourne volt a magyar fővárosban. „Az ötlet egy melbourne-i utazás hatására jött. Ott találkoztunk először specialty kávézókkal, ott ittunk először piccolo lattét és flat white-ot, ott láttunk először Synesso kávégépet. A nyitás után közvetlenül még gyorsan ellátogattunk az első London Coffee Festivalra, hogy megértsük, miről is szól ez a fajta kávékultúra, hogy azt adoptálhassuk idehaza azzal együtt, amit Melbourne-ben is láttunk. Összeállt a kép, irányba raktuk magunkat és megalapoztuk a hazai specialty kávékultúrát” – számolt be a kezdetekről a Marketing&Media magazinnak Balázsi Péter.

 

A Steamhouse egyike azon kevés helyeknek, ahol csak „naked” eszpresszó van. Ez azt jelenti, hogy a kávétartó karnak nincsen „csőre”, így a kávé az elkészülése során a szűrőkosáron kívül nem találkozik más fémmel. Ebbe a tartóba jó sok kávét tesznek (a hagyományos 8-9 gramm helyett 20-22 gramm őrlemény kerül bele), majd a készítés során rövid idő alatt (25-30 másodperc) folyik le a szemre a megszokotthoz képest kevésnek látszó (25-30 ml) ital. „A kávénk így különlegesen krémes, ízében gazdag, lágy lesz, hosszú perceken át érződő utóízzel. Mivel a kávé egy gyümölcs, a jól pörkölt és elkészített ital nem keserű. Mint minden specialty kávézó, mi is a kávészemek származási területére jellemző ízjegyeket próbáljuk megmutatni, ami elsőre fura lehet, de az egyre több visszajáró törzsvendég bizonyítja, hogy jól csináljuk a dolgunkat” – avat be kávékészítésük rejtelmeibe Lonkai Márton.

 

Az általunk megkérdezett specialty kávézók tulajdonosainak egybecsengő véleménye, hogy kávézót csak erős törzsvendégkörrel lehet fenntartani, s marketingszempontból a szájreklám, valamint a közösségi média jóval hatékonyabb, mint a fizetett hirdetés, amire nem is nagyon költenek. Lonkai Márton úgy véli, egy kávézó „vadászterülete” egy kb. 250-300 méteres sugarú kör, ennél többet az emberek nem sétálnak rendszeresen egy kávéért. A külföldi turisták esetén ugyanakkor nagy szerepet tulajdonít a TripAdvisornek és a Foursquare-nek. „Vicces módon a leghatékonyabb marketingeszközünk a szórólapozás, a kávézó végül is old school business. A Steamhouse-nál emellett fontosnak tartjuk a tartalommarketinget, folyamatosan írunk cikkeket különféle médiumokba kávés érdekességekről, órákat tudunk mesélni a kávéról az érdeklődő vendégeknek, illetve szoktunk úgynevezett „kávémítingeket” tartani. Persze a legfontosabb a szájhagyomány, szinte minden új törzsvendégünk régi törzsvendégek ajánlására próbált ki minket és maradt mellettünk.”

 

Jellemző, hogy a specialty kávézók adnak az enteriőrre, a belső dizájnos kialakítására, arra, hogy a helynek legyen egy sajátos fílingje, ahová jó beülni, hiszen már önmagában ez is egyfajta vonzerő. A My Little Brew Bar például dizájnshopként is üzemel, galériája időszakos kiállításoknak is helyet ad.

 

Cikkünket teljes terjedelmében elolvashatja a Marketing&Media legújabb számában.

 

Kuti Noémi